"AYB'nin Türkiye'deki kredileri 2015'te 2,3 milyar avroya ulaştı"

AYB Grubu Türkiye Temsilcisi D'Eufemia: -"AYB’nin Türkiye’deki toplam kredileri geçen yıl yüzde 12 artış göstererek 2,3 milyar avroya ulaştı"

02 Haziran 2016 Perşembe 09:36

İSTANBUL (AA) - Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Grubu Türkiye Temsilcisi Massimo D' Eufemia, AYB’nin Türkiye’deki toplam kredilerinin geçen yıl yüzde 12 artış göstererek 2,3 milyar avroya ulaştığını belirterek, "Türkiye’de finansman sağladığımız bazı şirketler dinamik ve ihracat odaklı çalışan şirketler." dedi.

AYB Grubu tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan D'Eufemia, Türkiye’de, bankacılık sektörünün gelişimini tamamlayabilmesini sağlamak için bulunduklarını ifade etti.


Türkiye’ye sağlanan kredilerin yüzde 56’sının KOBİ’ler ve Orta Büyüklükteki Sermayeli İşletmelere (OSBİ) yönelik olduğunu bildiren D'Eufemia, "Biz de bankaların piyasa bilgilerinden yararlanıyoruz ve bölgelerdeki daha küçük şirketlere ulaşabiliyoruz. Son 10 yılda ise kredilerimizin yüzde 42,3’ünü küçük şirketlere sağladık. Çünkü küçük şirketlere ulaşabileceğimiz bir ağ bulunmamaktadır. Mesela Gaziantep’teki, Adana’daki, Samsun’daki küçük şirketlere ulaşmak için oradaki bankalarla iş birliği yapmak durumundayız." diye konuştu.

D,Eufemia, Türkiye’de yerel ve uluslararası olmak üzere faaliyet gösteren 12’den fazla bankayla bağlantıda olduklarını ve bu bankaların AYB'nin sağladığı uzun vadeli finansmandan faydalandığını dile getirdi.


Türkiye’ye her yıl ortalama 2 milyon avro civarında finansman sağladıklarını ve bu miktarın son yıllarda biraz daha arttığının altını çizen D,Eufemia, "Bu yıl Türkiye’ye sağladığımız finansman 2,3-2,5 milyar avro arasında olacak." ifadelerini kullandı.

D'Eufemia, AYB’nin Türkiye’deki toplam kredilerinin geçen yıl yüzde 12 artış göstererek 2,3 milyar avroya ulaştığını hatırlatarak "Türkiye’de finansman sağladığımız bazı şirketler dinamik ve ihracat odaklı çalışan şirketler." dedi

Türkiye'nin finansmandan en fazla yararlanan 7. ülke olduğunu ve her yıl ilk 10’a girdiğini söyleyen D'Eufemia, Türkiye'nin Avrupa Birliği ( AB) üyesi olmadığını ancak AYB'nin Türkiye’ye bir üye ülke gibi davrandığını vurguladı. D'Eufemia,Türkiye’de yoğun bir şekilde faaliyet göstermelerinin nedeninin ise Türk ekonomisinin pozitif durumu ve uygun projelerin varlığı olduğunu kaydetti.

Hazine Müsteşarlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Avrupa Yatırım Fonunun geliştirdiği "Türk Büyüme ve İnovasyon Fonu"nun hayata geçirildiğini anımsatan D'Eufemia, bu anlamda Avrupa Yatarım Fonu'nun Türkiye’de risk sermayesi alanında başrol oynadığının altını çizdi.


Etiketler; #AYB

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×