"AB'nin geleceği sorgulanmaya başlandı"

- TSPB Başkanı Koç: - "Avrupa Birliği'nin geleceği ciddi bir şekilde sorgulanmaya başlandı. Önümüzdeki dönemde Birliğin öncelikleri, genişlemek ve derinleşmeden çok mevcudu korumaya yönelik olacak"

01 Temmuz 2016 Cuma 11:55

İSTANBUL (AA) - Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Avrupa Birliği'nin geleceğinin ciddi bir şekilde sorgulanmaya başlandığını belirterek, gelecek dönemde birliğin önceliklerinin, genişlemek ve derinleşmeden çok mevcudu korumaya yönelik olacağını ifade etti.

Koç, Sermaye Piyasasında Gündem dergisinin temmuz sayısında, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkmasına yönelik referandumun haziran ayında dünyada piyasaları etkileyen ana faktör olduğunu kaydetti.

Birlikten çıkma kararının, piyasalarda yarattığı volatilite dışında önemli siyasi ve ekonomik sonuçlarının olacağını vurgulayan Koç, "50 yıldan uzun bir süredir ülkemiz için bir çeşit çıpa görevi gören birliğin geleceği ciddi bir şekilde sorgulanmaya başlandı. Önümüzdeki dönemde birliğin öncelikleri, genişlemek ve derinleşmeden çok mevcudu korumaya yönelik olacak." değerlendirmelerini yaptı.

Koç, referandumun yarattığı belirsizliklerle artan volatilitenin neden olabileceği hasarlardan korunmak amacıyla özellikle kaldıraçlı işlemlere yönelik tedbirler almaya çalıştıklarını dile getirdi.

Sermaye Piyasası Kurulunun da bu konuya dikkati çekmesi sayesinde, üyelerin teminat oranlarını yukarı çekerek müşterilerini korumaya gayret ettiklerini aktaran Koç, şunları ifade etti:

"İlk şokların atlatılmasından sonra, bölgesel ekonomik büyümede yaşanacak olumsuzluklar ve Londra'nın ana finansal merkez konumunu koruyup koruyamayacağı önümüzdeki dönemde takip edeceğimiz başlıca konular olacak. Güçlü bir ekonomi, tasarrufların artması ve yatırıma doğru bir şekilde dönüşebilme kabiliyeti ile mümkün hale gelebiliyor. Bu amaca hizmet eden finansal okuryazarlık konusu sadece ülkemizde değil gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin ajandalarında önemli bir gündem maddesi olarak yer alıyor. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak, 2012 yılından bu yana finansal okuryazarlık alanındaki çalışmalarımızı hem ülkemizde hem de uluslararası platformlarda sürdürüyoruz."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×