ABD'de işsizlik maaşı talebi beklentinin altında

- ABD'de 27 Ağustos ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya kıyasla 2 bin kişi artarak 263 bin oldu

ABD'de işsizlik maaşı talebi beklentinin altında
01 Eylül 2016 Perşembe 16:01

WASHINGTON (AA) - ABD'de işsizlik maaşına ilk kez geçen hafta başvuranların sayısı 263 binle beklentilerin altında gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, 27 Ağustos ile sona eren haftada ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, önceki haftaya kıyasla 2 bin kişi artarak 263 bin oldu. Başvurulara yönelik piyasa beklentisi 265 bin düzeyindeydi.

Açıklamada, işsizlik maaşı başvurularının 78 haftadır 300 bin seviyesinin altında seyrederek 1973'ten bu yana en iyi performansını gösterdiği kaydedildi.

Bu arada, 20 Ağustos haftasına ilişkin başvuru miktarı ise revize edilmeyerek 262 binde sabit bırakıldı.

Daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları ise bin kişi azalarak 263 bine geriledi. Öte yandan, 20 Ağustos ile biten haftaya ilişkin süregelen işsizlik başvuruları 14 binlik artışla 2 milyon 159 bine yükseldi.

Piyasalarda gözler şimdi, yarın açıklanacak ağustos ayı istihdam raporuna çevrildi.

Analistler, istihdam verilerinin olumlu bir tablo çizmesi halinde ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül toplantısının daha kritik hale geleceği öngörüsünde bulunuyor.

Temmuzda 255 binle beklentiyi aşan tarım dışı istihdama yönelik ağustos beklentisi 175 bin olarak öngörülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×