Ukrayna’da Rusça resmiyetini yitirdi

Ukrayna Parlamentosu, daha evvel kabul edilen ve Rusça ile birlikte bütün yerel dillere resmiyet kazandıran dil yasasını iptal etti.

Ukrayna’da Rusça resmiyetini yitirdi
23 Şubat 2014 Pazar 16:53

Ukrayna Parlamentosu, daha evvel kabul edilen ve Rusça ile birlikte bütün yerel dillere resmiyet kazandıran dil yasasını iptal etti. Yürürlükteki yasa, 450 sandalyeli meclisteki 232 milletvekilinin desteğiyle iptal edildi. Ukrayna Meclisi'nde yasa geçirmek için yeter sayı 226.

Meclis'teki Anavatan grubu lideri Arseniy Yatsenük, anayasanın 10’uncu maddesindeki "tek devlet dili" hükmünün yeninden yürürlükte olduğunu ifade etti.

Eski iktidar partisi Bölgeler Partisi’nden İvan Popesku ise azınlıkların dillerinin hayatiyetinin devam etmesi için bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi.

Siyasi uzmanlar, ülkenin doğusunda Rusya’ya duyarlı olan ve ana dil olarak Rusça kullanan halka bir dil baskısı yapılması halinde tepki oluşacağını dile getirdi.

Sokak eylemlerini gerçekleştiren Sağ Sektör, bütün vatandaşların hakkını savunduklarını Rusya yanlılarına karşı olmadıklarını açıklamıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×