Putin dördüncü dönem seçilmeyi de garantiledi, destek yüzde 64

Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Vladimir Putin’e halkın desteği yüzde 64’e çıktı.

Putin dördüncü dönem seçilmeyi de garantiledi, destek yüzde 64
26 Mart 2014 Çarşamba 14:43

Ukrayna’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kırım’ı Rusya’ya bağlayan Vladimir Putin’e halkın desteği yüzde 64’e çıktı. Putin’e 2018’de dördüncü dönem de Kremlin’de kalmasına sıcak bakan vatandaşların oranının bir ayda 16 puan yükselmesi dikkat çekti.

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi 23 Mart’ta 204 ayrı yerleşim biriminde 3 bin kişi ile birebir görüşerek Putin’in seçim reytingini değerlendirdi. Putin’e destek yüzde 64’le zirve yaptı.

Vatandaşların yüzde 8’i ise Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski’yi destekliyor. Rusya halkı Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov’un başkanlığına yüzde 5 destek verirken, iş adamı Mihail Prohorov yüzde 2 ve Adaletli Rusya Partisi lideri Sergey Mironov ise yüzde 1 kamuoyu desteği bulabildi.

Yüzde 9 henüz kararsız olduğunu belirtirken, yüzde 10 sandığa gitmeyeceğini açıkladı.

Putin’in seçim reytingi 2 Mart’ta yüzde 48 iken, 9 Mart’ta bu oran yüzde 53’e, 16 Mart’ta da yüzde 60’a yükselmişti.

Rusya Kamuoyu Araştırma Şirketi’nin verilerine göre Putin seçim reytingi yüzde 45-47 aralığında değişiyordu.

2000’de Kremlin’e çıkmayı başaran Putin, iki dönem başkanlığın ardından 2008-2012 yıllarında başbakan olarak görev yaptı. Putin anayasal olarak herhangi bir engelin bulunmamasının ardından üçüncü dönem Devlet Başkanı seçilebildi. Devlet Başkanlığı süresinin 6 yıla çıkarılması ile birlikte 2018 olarak planlanan seçimlerde Putin halen şansı en yüksek aday.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×