Pakistan'da militanlara operasyon: 13 ölü

Pakistan’da ordunun, hükümetin talimatı ile ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde militanlara yönelik havadan ve karadan başlattığı operasyonlar devam ediyor. Pakistan ordusu bilgilendirme merkezi ISPR, 13 militanın havadan yapılan operasyonlarda...

Pakistan'da militanlara operasyon: 13 ölü
12 Temmuz 2014 Cumartesi 23:53

Pakistan’da ordunun, hükümetin talimatı ile ülkenin Kuzey Veziristan bölgesinde militanlara yönelik havadan ve karadan başlattığı operasyonlar devam ediyor. Pakistan ordusu bilgilendirme merkezi ISPR, 13 militanın havadan yapılan operasyonlarda etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Zarb-ı Azb adlı operasyonda bugün itibari ile ölen militan sayısı 430'u geçti. Operasyon kapsamında bölgedeki iller birer birer tahliye ediliyor. Militanların en çok bulunduğu tahmin edilen Miramşah ili tamamen tahliye edildi ve ordunun kontrolüne geçti.

Kapsamlı operasyonunun sebebi olarak, liman şehri Karaçi’de miltanlar tarafından gerçekleştirilen ve 27 güvenlik görevlisinin öldüğü havaalanı saldırısı gösterildi.

Birçok kampın bulunduğu belirtilen bölgede sivil halk, başka bölgelere nakledildi. Ayrıca bölgede teslim olmak isteyen militanlar için teslim olma noktaları bulunuyor.

Operasyon sebebi ile sivil halk da zorluklar çekiyor. Şu ana kadar bölgelerden 1 milyona yakın insan tahliye edilerek evlerinden göç etmek zorunda bırakıldı.

Pakistan’da hükümet ile Pakistan Talibanı olarak bilinen Tahriki Taliban Pakistan (TTP) arasında yapılan barış görüşmeleri sonuçsuz kaldı. Ülkede son zamanlarda TTP ve onun şemsiyesi altında bulunan örgütlerin düzenlediği kanlı saldırılar müzakereleri çıkmaza sokmuştu.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×