Obama: İran müzakereleri güvene değil, doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayalı

ABD Başkanı Barack Obama merakla beklenen ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere geniş yer ayırdı.

Obama: İran müzakereleri güvene değil, doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayalı
29 Ocak 2014 Çarşamba 09:48

ABD Başkanı Barack Obama merakla beklenen ‘Birliğin Durumu’ konuşmasında İran ile sürdürülen nükleer müzakerelere geniş yer ayırdı. Müzakerelerin güvene değil doğruluğu kanıtlanabilir eylemlere dayandığına dikkat çeken Obama, Kongre’den gelebilecek yeni yaptırımları veto edeceğini bir kez daha vurguladı.

Başkan Obama ABD tarihinin 224. yıllık ulusa sesleniş konuşmasında eğitim, istihdam, kadın hakları, enerji, iklim değişikliği, sosyal haklar ve dış politika konularına ağırlık verdi. Konuşmasına ilk olarak kendi dönemindeki ekonomik başarılardan söz eden Obama dış politikada Afganistan’dan askerlerin çekilmesi ve İran ile nükleer müzakerelere geniş zaman ayırdı.

Afganistan’daki Amerikan askerlerinin bu yıl sonunda evlerine döneceğini ifade eden Obama, “İlk Başkan olduğum dönemde yaklaşık 180 bin Amerikalı Irak ve Afganistan’da hizmet ediyordu. Bugün tüm askerlerimiz Irak’tan ayrıldı. 60 binden fazla askerimiz Afganistan’dan evine döndü. Şuan askerlerimiz kendi güvenliklerini yöneten Afgan askeri güçlerine destek rolünde. Müttefiklerimiz ile bu yılın sonunda oradaki görevimizi sona erdireceğiz. Amerika’nın en uzun savaşı en sonunda bitecek.” dedi.

Obama, 2014 yılından sonra da Afganistan’a destek olacaklarını söyledi. Ancak Afgan hükümeti ile hali hazırda sürdürülen müzakerelerde imzaların atılması durumunda az sayıda ABD ve NATO askerleri ülkede tutulmaya devam edecek. Obama konuşmasında bu askerlerin Afgan askeri güçlerine eğitim vermek ve El Kadide terör örgütüne yönelik operasyonlar yapmak gibi görevlerinin olacağını hatırlattı.

"GUANTANAMO HAPİSANESİ KAPATILMALI"

Afganistan’da sürdürülen savaşının sona ermesi ile tutuklu transferi konusunda geri kalan kısıtlamaların kaldırılması ve Guantanamo hapisanesinin kapatılması gerektiğini belirten Obama, “Çünkü terörle mücadele sadece istihbarat ve askeri harekat yoluyla değil Anayasal ideallere bağlı kalarak ve dünyanın geri kalanına örnek olarak da sürdürüyoruz.” dedi.

İnsansız hava araçlarının kullanımına sınırlama getirdiğini hatırlatan Obama, ABD’yi zor durumda bırakan gözetleme programlarının yeniden düzenleneceğine yönelik net mesajlar verdi. Obama, “Çünkü insanların sonuçlarını hesaba katmadan ülkelerinde savaştığımızı düşünmesi ile daha güvende olamayız. Bu yüzden Kongre ile çalışarak, gözetleme programımızda yeni reformlar yapıyorum. Çünkü ülke içinde veya dışında istihbarat birimlerimizin çalışmasında halkın güveni hayati öneme sahip.”diye konuştu Obama, normal vatandaşların özel hayatının ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

SURİYE KONUSUNDA ZAYIF MESAJ

Obama’nın konuşmasında iç savaşın sürdüğü ve ciddi gıda sıkıntısının çekildiği Suriye’ye kısa bir bölüm ayırması dikkat çekti. Bu ülkenin kimyasal silahlardan arındığını ve bunun ABD’nin güç kullanma tehdidi ile gerçekleştiğini dile getiren Obama, Suriye halkını hak ettiği terörden, diktatörlükten ve korkudan uzak bir geleceğe ulaştırmak adına uluslararası toplum ile çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

ABD Başkanı İsrail ve Filistin barış süreci hakkında da geçmiştekine benzer ifadeler kullandı. ABD olarak çatışmaların sona ermesi adına İsrail ve Filistin taraflarının zorlukla sürdürdüğü ama gerekli olan müzakerelere destek olduklarını söyledi. Bu sayede saygın ve özgür bir Filistin devleti ile barış içinde ve güvenli bir İsrail devletinin kurulabileceğini vurguladı. ABD’nin her zaman İsrail devletinin yanında olacağını dile getirdi. Obama’nın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

"İRAN İLE MÜZAKERELER DİPLOMATİK BAŞARI"

İran müzakerelerinde diplomatik başarıya dikkat çeken Obama, baskı ile birleşen Amerikan diplomasisinin İran’ın nükleer programını on yıldan sonra ilk defa durdurduğunu vurguladı. İran üst düzey zenginleştirilmiş uranyum stoklarını yok etmeye başladığını belirten Obama, “Gelişmiş santrifüj kurmayacaklar. Benzeri görülmemiş denetimler hergün dünyanın İran’ın bomba üretmediğini doğrulamasına yardımcı olacak. Müttefiklerimiz ve dostlarımız ile hepimizin ortak amacı olan barışçıl bir şekilde İran’ın nükleer silaha sahip olmasını engellemek adına müzakereler ile meşgul oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Mevcut müzakerelerin zorlu geçeceğini hatta belki de başarı sağlanamayacağını dile getiren Obama, “İran’ın müttefiklerimizi tehdit eden Hizbullah gibi terör örgütlerine desteği noktasında net görüşümüz var. Ama bu müzakereler güvene dayalı gitmiyor. Herhangi bir uzun vadeli anlaşma bizi ve uluslararası toplumu İran’ın nükleer bomba üretmediğine yönelik gerçekliği kanıtlanabilir eylemlere bağlı. Eğer John F. Kennedy ve Ronald Reagon Sovyetler Birliği ile müzekere ediyorsa güçlü ve kendinden emin Amerika da daha kuvvetsiz düşmanlar ile bugün müzakere edebilir.” dedi.

Bu ülkeye yönelik mevcut yaptırımların kendilerine bu fırsatları sağladığını ifade eden Obama, “İzin verin açık olayım. Eğer Kongre bana bu müzakereleri tehlikeye atacak yeni yaptırım tasarısı gönderir ise veto edeceğim. Ulusal güvenliğimiz adına başarılı olmak için diplomasiye bir şans vermeliyiz. Eğer İranlı liderler bu fırsatı anlamazlarsa o zaman yeni yaptırımların yapılması adına ilk çağrıda bulunacak kişi ben olacağım ve İran’ın nükleer silah üretemeyeceğinden emin olmak adına tüm seçenekleri uygulamaya hazır bulunacağım. Ancak eğer İranlı liderler bu şansı anlarsa İran ülkeler topluluğuna tekrar girmek adına önemli bir adım atabilir ve bu sayede zamanımızın en büyük güvenlik tehdidini savaş riski olmadan çözebileceğiz.” şeklinde konuştu.

İç çatışmaların yaşandığı Ukrayna konusunda da açıklamalarda bulunan Obama, tüm vatandaşların kendilerini özgürce ve barışçıl bir şekilde ifade ettikleri, ülkenin geleceğinde söz sahibi oldukları prensipleri desteklediklerini dile getirdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×