Kuzey Kore: Cuma’dan itibaren ağız kavgasına son verelim

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ülkenin üst düzey askeri kurumu olan Milli Savunma Komisyonu’nun, Güney Kore’ye, “Cuma'dan itibaren ağız kavgasına son verelim” çağrısında bulunduğunu haber verdi.İki Kore arasındaki sıkıntılara...

Kuzey Kore: Cuma’dan itibaren ağız kavgasına son verelim
30 Haziran 2014 Pazartesi 14:08

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), ülkenin üst düzey askeri kurumu olan Milli Savunma Komisyonu’nun, Güney Kore’ye, “Cuma'dan itibaren ağız kavgasına son verelim” çağrısında bulunduğunu haber verdi.

İki Kore arasındaki sıkıntılara rağmen, Güney Kore’nin Incheon şehrinde Eylül ayında başlayacak olan 2014 Asya Oyunları’na katılmayı planlayan Kuzey Kore, oyunlar boyunca karşılıklı suçlamalara son verilmesini teklif etti.

Bunun yanı sıra, Kuzey Kore'nin, ABD ve Güney Kore’ye, aynı dönemde yapılması planlanan Ulchi Freedom Guardian askeri tatbikatının da iptal olunması çağırı yaptığı belirtildi.

Öte yandan, uzmanlar, bu sürpriz teklifin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Seul’ü ziyaret etmesi arefesinde geldiğine dikkat çekerek, Kuzey Kore’nin, Kore Yarımadası’nda barış çabaları içinde bulunmasının bir göstergesi olarak değerlendirdiler.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×