Irak'ta 100 bin aile evlerine döndü

Irak'ın batısındaki Enbar vilayetinde yaklaşık 100 bin ailenin DEAŞ'tan temizlenen bölgelerdeki evlerine döndüğü bildirildi.

Irak'ta 100 bin aile evlerine döndü
14 Kasım 2016 Pazartesi 15:12

Enbar İl Meclisi Üyesi Muhammed Yasin  yaptığı açıklamada, "Enbarlı 100 bin aile terör örgütü DEAŞ'tan temizlenen bölgelerdeki evlerine geri döndü. Bunların yarıdan fazlasını kent merkezi Ramadi'ye dönen aileler oluşturuyor." dedi.

Yasin, DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerde asayiş sağlandığı ve yeniden saldırı ihtimali bulunmadığından dolayı iç göçmenlerin evlerine tekrar dönmeye olumlu baktığını söyledi.

DEAŞ'ın 2014 başlarında Enbar vilayetindeki birçok yerleşim alanında kontrolü sağlamasının ardından on binlerce aile evlerini terk ederek başkent Bağdat, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve güneyde bulunan kentlere sığınmıştı. Irak ordusu ve aşiret güçlerinin operasyonları ile 2015 ortası ve bu yılın başlarında birçok bölge örgütten geri alınmış ve binlerce sivil evlerine dönmeye başlamıştı.

Enbar'ın kuzeyinde Fırat nehrinin yakınlarındaki Ane, Rava ve Kaim gibi terör örgütünden henüz temizlenmeyen kentlere dönmeyi bekleyen 300 binden fazla iç göçmenin bulunduğu belirtiliyor.


Etiketler; #DEAŞ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×