Fransa'da ünlü isimlerden Hollande'a 'Snowden'e sığınma hakkı ver' çağrısı

Fransa'da ünlü isimler, Amerikan istihbaratının telekulak skandalını ortaya çıkaran Edward Snowden’a Fransa'nın sığınma hakkı vermesi için harekete geçti.Aralarında eski Başbakan Michel Rocard, eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner,...

Fransa'da ünlü isimlerden Hollande'a 'Snowden'e sığınma hakkı ver' çağrısı
04 Haziran 2014 Çarşamba 15:18

Fransa'da ünlü isimler, Amerikan istihbaratının telekulak skandalını ortaya çıkaran Edward Snowden’a Fransa'nın sığınma hakkı vermesi için harekete geçti.

Aralarında eski Başbakan Michel Rocard, eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit, ünlü sosyolog Alaine Touraine, Arap Dünyası Enstitüsü Başkanı Jack Lang'ın da bulunduğu 53 isim, Cumhurbaşkanı François Hollande'a Snowden'e sığınma hakkı verilmesi için çağrıda bulundu. Halen Rusya'da bulunan Snowden'in Temmuz ayında vizesinin biteceği kaydedilirken Fransa'nın insan hakları ve basın özgürlüğünün savunucusu ülke olarak gecikmeden Snowden'i siyasi sığınmacı olarak ağırlaması gerektiği belirtildi.

Yapılan çağrıda, Edward Snowden'in, Ulusal Güvenlik Dairesi'nin( NSA) bütün ülkelerdeki vatandaşların bilgilerini terör ve diğer tehditler nedeniyle topladığını ortaya çıkardığı vurgulandı. Snowden'in bu ihlalleri kamu yararı için etik kaygılarla sızdırdığı belirtildi. Snowden'ın ortaya çıkardığı skandaldan sonra birçok demokratik ülkede, dinlemelerin meşruiyeti ve uluslararası hukuk çerçevesinde düzenlemesi konusunda tartışmaların başladığı aktarıldı.

Ünlü isimler, Cumhurbaşkanı Hollande, Başbakan Manuel Valls ve Dışişleri Bakanı Laurent Fabisu'a yaptıkları çağrıda, tüm bunlar neticesinde Edward Snowden'in kendini savunması ve sivil özgürlüklerin güçlendirilmesi tartışmalarına katkıda bulunması için Fransa'da ağırlanmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Change.org sitesinde 'François Hollande Edward Snowden'e siyasi sığınma hakkı tanı' başlığıyla açılan imza kampanyasını ise bir hafta içinde 62 bin kişi imzaladı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×