Ezan'dan Rahatsız Olan Şahıs, Ezan Sesini Kornayla Susturmaya Çalıştı

Kıbrıs'ta okunan ezandan rahatsız olan şahıs, aracının kornasına basarak ezan sesini susturmaya çalıştı. O anlar kameraya anbean yansıdı.

Ezan'dan Rahatsız Olan Şahıs, Ezan Sesini Kornayla Susturmaya Çalıştı
26 Mart 2015 Perşembe 05:11

Kıbrıs'ın Mağusa kentinde okunan ezandan çekinen bir şahıs, aracının kornasına basarak ezan sesini susturmaya çalıştı. Şahsın, daha sonra özür dilediği öğrenildi.

SOSYAL MEDYA SES GETİRDİ

Gazimağusa'da okunan ezandan çekinen bir şahıs, aracının kornasına basarak ezan sesini susturmaya çalıştı. Olayın videoya çekilerek sosyal medyada paylaşılması sonrasında ses getirmesinin ardından, İHA'nın ulaştığı Şeyh Nazım tarikatı bölge sorumlusu Yakup Şen, olayla ilgili izahatlarda bulundu.

'ŞİDDET İLE DEĞİL SEVGİ İLE KARŞILIK VERDİK'

Olayın gerçekleştiği Kutup Osman Türbesi'nde cemaat namazlarını Din İşleri Başkanlığı'ndan izin alarak kıldıklarını ve türbede ses sisteminin olmaması sebebiyle ezanı eski usulle okuduklarını ifade eden Şen, ezandan huzursuz bulunduğu belirtilen bireyin devamlı reaksiyon gösterdiğini anlatım etti. 'Biz Kıbrıslı Müslümanlar şekilde arkadaşın davranışına şiddetle değil, kalp ile karşılık verdik' diyen Şen, tepkiyi işaret eden bireyin daha sonra gelerek cemaatten özür dilediğini dile getirdi.

KUTUP OSMAN TÜRBESİ

Mağusa surları dışında Namık Kemal Lisesi birlikte yer piyasa Kutup Osman Türbesi, Halvetiye Tarikatı'nın Kıbrıs'taki kurucusu Kutup Osman Fazlullah Efendiye aittir. Kutup Osman, Halvetiye Tarikatı mensuplarından Şeyh Fazlullah Efendi'nin oğlu olup Bulgaristan'ın Şumnu kasabasında doğmuştur. Ulema sınıfından olup ilahiyatın muğlak yönlerini çözmeye yarayacak çok sayıda eserleri vardır.

Devrin padişahı bulunan IV. Mehmet kendisine sarayda imamlık ve eğitmenlik görevleri vermiştir. İftiraya uğrayarak 1690 yılında Mağusa'ya sürgüne gönderilmiş, bir sene sonra da burada vefat etmiştir. Zamanla izi kaybolmaya çehre tutan türbesi Elhaç Seyid Mehmet Ağa nedeni ile 1824 yılında yeni baştan inşa ettirilerek türbenin yanına bir mescit ile tarikat mensuplarının ikameti için de bir takım odalar eklenmiştir.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×