Ermenistan’ın Rus Gümrüğü’ne girişi 1 Haziran’a kaldı

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu Gümrük Birliği’ne girmek için çalışmalarını tamamlayamayan Ermenistan, Minsk’te yapılan zirvede anlaşmaya imza atamadı. Ermenistan Ekonomi Bakan Vekili Vagram Avanesyan, 29 Nisan’da Minsk’te...

Ermenistan’ın Rus Gümrüğü’ne girişi 1 Haziran’a kaldı
30 Nisan 2014 Çarşamba 00:58

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın oluşturduğu Gümrük Birliği’ne girmek için çalışmalarını tamamlayamayan Ermenistan, Minsk’te yapılan zirvede anlaşmaya imza atamadı. Ermenistan Ekonomi Bakan Vekili Vagram Avanesyan, 29 Nisan’da Minsk’te yapılacak devlet başkanları zirvesinde Gümrük Birliği’ne girmek için anlaşmayı imzalayacaklarını söylemişti.

Minsk’te devlet başkanları düzeyinde yapılacak Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi toplantısını hatırlatan Avanesyan, “Gümrük Birliği’ne girişle ilgili imza 29 Nisan’da atılacak. Son gelişmeler bir kez daha değerlendirilecek. Görüşmelerin o tarihe kadar sonuçlanmasını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Avrasya Ekonomik Komisyonu İcra Kurulu Başkanı Viktor Hristenko, Ermenistan’ın Gümrük Birliği’ne dahil olması ile ilgili başvurunun 1 Haziran’a kadar devlet başkanlarına sunulacağını söyledi. Hristenko, yol haritasında belirlenen 126 başlıktan 111’nin yerine getirildiğini, 15 ayrı başlığında çalışmalarının sürüdüğünü ifade etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a göre Gümrük Birliği’ne girişle birlikte Ermeni ürünleri tüm bölgede rahat ulaşım imkanı bulacak ve ekonomik açıdan ülkenin gelişimine katkı sağlayacak. Rus petrol şirketi Rosneft, Ermenistan’a 400 milyon dolar yatırım planlıyor. Sarkisyan’a göre bir diğer kazanç da yaşam kalitesi artacak ve iş bulmak için ülke dışına göçler azalacak.

Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında Gümrük Birliği 19 Aralık 2009’da Kazakistan’ın Almatı kentinde kuruldu. Gümrük Birliği’ne üye ülkeler kendi aralarındaki ticarette gümrükleri sıfırlarken, üçüncü ülkelere yönelik de ortak tarife belirliyor. Kırgızistan da Gümrük Birliği’ne girmek için talepte bulundu. Türkiye, İsrail ve bazı Avrupa ülkeleri de Gümrük Birliği ile serbest ticaret anlaşması imzalamak istiyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×