Ermenistan ve Kırgızistan, Avrasya Ekonomik Birliği’ne girmek istiyor

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili anlaşma Astana’da imzalandı. Kırgızistan ve Ermenistan’ın birliğe dahil olmak için uyum süreçleri ile ilgili de bir yol haritası belirlendi.Kazakistan Cumhurbaşkanı...

Ermenistan ve Kırgızistan, Avrasya Ekonomik Birliği’ne girmek istiyor
29 Mayıs 2014 Perşembe 14:08

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın dahil olduğu Avrasya Ekonomik Birliği ile ilgili anlaşma Astana’da imzalandı. Kırgızistan ve Ermenistan’ın birliğe dahil olmak için uyum süreçleri ile ilgili de bir yol haritası belirlendi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan’ın öncelikle Gümrük Birliği üyeliği için bir yol haritasının kabul edildiğini açıkladı. Avrasya Yüksek Ekonomik Konseyi’nin genişletilmiş toplantısında konuşan Nazarbayev, “Biz Kırgızistan’ın uyumu ile ilgili bir yol haritasının belirlenmesini onayladık.” dedi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Troyka’dan 15 Haziran öncesinde birliğe girişle ilgili anlaşmayı imzalamalarını istedi. Sarkisyan, “Bu tarihin çok sınırlı bir zaman olduğunu biliyorum. Hazırlıklarımızı dikkate aldığımızda, birkaç gün içinde karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm bulunabileceğini umuyorum.” talebinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Ermenistan’ın en kısa sürede Avrasya Ekonomik Birliği’ne dahil olması ile ilgili anlaşmanın imzalanmasını ümit ettiğini söyledi. Ermenistan’ın bunda aceleci olduğuna değinen Putin, “Bu belge kısa sürede imzalanır. Böylece Ermenistan’ın da ‘Birlik’ üyesi olmasını arzu ediyoruz.” vurgusu yaptı.

Kırgızistan’ın üyeliği konusunun da hızlandırılmasının önemine değinen Rus lider, Birlik üyesi ülkelerin Vietnam’la serbest ticaret bölgesi oluşturulması ve Çin’le ticari ilişkilerin güçlendirilmesi konularına sıcak baktıklarını ifade etti. Putin, İsrail ve Hindistan’la da tercihli ticaret sisteminin oluşturulması konusunda çalışmalar yapıldığını belirtti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×