Ege'deki Uçuş Duyuruları Türkiye'ye Yunanistan Arasında Kriz Çıkardı

Türkiye ile Yunanistan'daki Çipras hükümeti, arasında ilk siyasi ve askeri gerginlik Ege'de tatbikat için yapılan uçuş duyuruları nedeniyle patlak verdi.

Ege'deki Uçuş Duyuruları Türkiye'ye Yunanistan Arasında Kriz Çıkardı
02 Mart 2015 Pazartesi 22:50

Türkiye ile Yunanistan'daki Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) ortaklı hükümet bünyesinde ilk siyasal ve askeri gerginlik, Ege'de tatbikat NOTAM'ı meselesi için patlak verdi. Uluslararası kuruluşlara Ankara'yı şikayet eden Atina, Türkiye'nin Ege'de İskiri ve Limni adaları arasını bağlayan '2 Mart - 31 Aralık 2015' zamanı için yayınladığı NOTAM'ın ulusal egemenlik hakları, Atina FIR Hattı ve uluslararası hukuka marjinal olduğunu öne sürdü.

NOTAM'A SERT TEPKİ

Türkiye ve Yunanistan, yayınladıkları NOTAM'lar ile Ege'de suların tekrardan ısınmasına neden oldu. Atina, Ankara'nın Cuma günü ilan ettiği İskiri ve Limni Adaları bünyesinde gerçek mermilerle tatbikat yapılmasını ilan eden NOTAM'a katı reaksiyon verdi. Ege'nin ikiye bölündüğünü ileri devam eden Yunanistan, 10 ay boyunca uluslararası suların yanısıra ulusal egemenlik haklarını da ihlal eden geniş bir alanın tatbikat için bağlanmasına ilk kez tanık olduklarını açıkladı.

ATİNA İPTAL NOTAM'I YAYINLADI

Başbakan Aleksis Çipras ve Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias'ın girişimleri ile Atina, Cumartesi ve Pazar günleri NATO, Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Birleşmiş Milletler'e (BM) şikayet mektupları gönderdi. Dün akşam saatlerinde ise Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na iptal NOTAM'ı gönderen Atina, alanda yaşanabilecek kazalardan Ankara'nın mesul olacağını da bildirdi.

İLK DEFA 10 AYLIK TATBİKAT NOTAM'I

Yunanistan'da kırımızı alarma neden bulunan gelişmeye ait basın-yayın organları, diplomatik kaynaklara dayandırdıkları haberlerde, Türkiye'nin Ege tahriklerini tatbikat NOTAM'ı ile tırmandırdığını savundu. Kısa süreli NOTAM'ların tersine ilk kere 10 maaş bildirimde bulunulduğuna dikkat çekti.

Başbakan Aleksis Çipras ile Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias'ın alışılmışın dışında bir taktik izlediği yorumu yapılan haberlerde, Türkiye'nin AB, NATO, ICAO ve BM nezdinde katı bir dille şikayet edildiği söylendi. Aynı şikayetin Türkiye'ye de sevk edildiği ve iptal NOTAM'ı yayınlandığını vurgulandı

ATİNA'NIN İTİRAZLARI

Yunanistan'ın ilgili yurt ve kuruluşlara gönderdiği itirazlar noktaları şunlar:

1- Türkiye, Yunanistan'ın uhdesinde bulunan Atina FIR Hattı bünyesinde NOTAM yayınlama hakkını ihlal etti.

2- Daha öncelikle kısa süreli NOTAM ilan eden Türkiye, ilk kere 10 ay bu şeklinde uzun süreli bildirimde bulundu.

3- İlan edilen tatbikat sektörü Ege'yi kuzey ve güney biçiminde ikiye bölüyor.

4- Tatbikat sektörü g-33 ve N-130 havayolu koridorunda probleme ve havayolu taşımacılığında tehlikeye sebebiyet veriyor.

5- İlan edilen hat yalnızca uluslararası hava sektörü ve sularını değil, Yunanistan'ın hava sektörü ve sularıyla Limni Adası'nın güneydoğu karasını da kapsıyor. Bu, pratikte Türk harp uçaklarının adanın bir bölümünü atış sektörü şekilde kullanabileceği için harp riski anlamına geliyor.

6- Uluslararası yasa ihlal ediliyor.

NATO ÇEKİMSER KALMAYI TERCİH EDİYOR

Yunanistan'ın uluslararası örgütler ve hükümetler nezdinde girişimlerini sürdüreceği öğrenilirken, NATO'nun geçmişte yaşanan eşi krizlerde takındığı çekimser tutumu tekrarlaması bekleniyor.

Yunanistan yıllardır Türkiye'yi Ege Denizi'nde hava sektörü ve Atina FIR Hattı'nı ihlal etmekle suçlarken, Türkiye, her seferinde ihlal yapmadığını, uçaklarının Ege'nin uluslararası hava dalında uçtuğunu savunuyor. İki yurt hava sektörü anlaşmazlıkları sebebi ile çok yoğun siyasal ve askeri krizleri tetikliyor.

NOTAM NEDİR?

Uçucu personele uçuş ve uçuş emniyeti ile alakalı herhangi bir havacılık, hizmet, kolaylık, metod veya tehlikenin varlığını, koşullarını ve ya değişikliğine özgü ayrıntıları çağında bildirmek amacıyla yapılan bir duyurudur.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×