Çin’de 3,51 milyon internet sitesi var

Çin’de 3,51 milyon internet sitesi olduğu açıklandı.Çin İnternet Derneği’nin açıkladığı rapora göre, ülkedeki internet sitesi sayısı geçen yılın sonunda 3,51 milyona ulaştı.

Çin’de 3,51 milyon internet sitesi var
23 Mart 2014 Pazar 12:08

Çin’de 3,51 milyon internet sitesi olduğu açıklandı.

Çin İnternet Derneği’nin açıkladığı rapora göre, ülkedeki internet sitesi sayısı geçen yılın sonunda 3,51 milyona ulaştı. Bunun, ülkede 20 yıl önceki ilk internet sitesinin ardından büyük bir gelişmeyi ortaya koyduğu belirtildi.

Ülkedeki internet sitelerinin 4,61 milyon alan adı (domain name) ile 2,82 milyon kurucu tarafından sahibi bulunduğu ve işletildiği kaydedildi. Bunların yüzde 70’inin organizasyonlar, yüzde 30’unun ise kişisel internet sitelerinden oluştuğu da belirtildi.

Ülke çapında eğitim, sağlık, haber dâhil olmak üzere, profesyonel bilgi hizmeti sunan internet sitelerinin sayısı 16 bine çıktı. Eğitim bilgilerinin paylaşıldığı internet siteleri de 5 bin 820'ye ulaşarak, birinci sıraya yükseldi.
Çin’de global ağa bağlanan ilk internet sitesi Çin Bilimler Akademisi altındaki Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü araştırmacıları tarafından 1994’te kurulmuştu. Söz konusu site, yüksek teknoloji makalesi ile birlikte, dünyaya Çin'in kültür, haber ve ekonomisini tanıtan "Çin'de tur (Tour in China)’’adlı bir sütun içeriyordu.

Çin’de 2013’ün sonunda 618 milyon internet kullanıcısı olduğu ve bunun neredeyse nüfusun yarısı kadar olduğu belirtildi.

YENİ ARAMA MOTORU HİZMETE GİRDİ

Çin’in devlet medyası tarafından kurulan ve ismi ‘’chinaso.com’’ olan yeni bir internet arama motoru Cuma günü hizmete girdi.

Halkın Günlüğü gazetesi, Xinhua Haber Ajansı, Çin Merkezi Televizyonu (CCTV)’nin de aralarında bulunduğu 4 büyük gazete, iki haber ajansı ve devlet televizyonunun bir haberleşme teknolojisi şirketiyle kurduğu söz konusu arama motoru, haberler, internet siteleri, resimler, videolar ve haritaların da bulunduğu 16 kanal üzerinden hizmet veriyor. Çince olarak hizmet veren arama motoru, ülkede global rakipleriyle rekabet edebilen ilk arama motoru ‘’baidu.com’’un ve e-ticaret alanındaki ‘’taobao.com’’ siteleri gibi rağbet görmesi bekleniyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×