Batan Vietnam gemisi Çin ile krizi artırdı

Vietnam’a ait bir balıkçı teknesi, Güney Çin Denizi'nde Çin gemisiyle çarpışarak battı. Geminin, iki ülkenin de hak iddia ettiği tartışmalı sularda batması ilişkileri gerdi.Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Qin Gang, düzenlenen...

Batan Vietnam gemisi Çin ile krizi artırdı
27 Mayıs 2014 Salı 13:43

Vietnam’a ait bir balıkçı teknesi, Güney Çin Denizi'nde Çin gemisiyle çarpışarak battı. Geminin, iki ülkenin de hak iddia ettiği tartışmalı sularda batması ilişkileri gerdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcülerinden Qin Gang, düzenlenen olağan basın toplantısında, Vietnam’ın denizde "tehlikeli adımlar" attığını ileri sürerken, Hanoi yönetiminden denizdeki tüm "yıkıcı ve zarar verici" aktiviteleri hemen durdurmasını istedi.

Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı bölgede bu ay petrol platformu kurmasına tepki gösteren öfkeli Vietnamlıların, Çinlilere ait fabrikaları ateşe vermesi sonucu çıkan olaylarda 2 Çin vatandaşı ölmüş, 100’den fazla kişi yaralanmıştı. Çin, olayların büyümesiyle birlikte vatandaşlarını bu ülkeden tahliye etmişti.

Kontrolü 1972'de Pekin yönetimine geçen söz konusu tartışmalı sularda bu ay Vietnam ve Çin gemileri, sondaj kulesi çevresinde engelleme girişimi sırasında çarpışmış ancak yaralanan olmamıştı.

Vietnam, Çin’in sondaj platformunun 200 deniz millik münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığında olduğunu savunurken, Çin ise söz konusu platformun Xisha olarak adlandırdığı kendi adalarında olduğunu söylüyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×