Bakan Çelik: Metropolitan Müzesi’nden eser talep etmedik

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda "Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu toplantıya katılmak üzere New York’ta bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dünyaca ünlü Metropolitan Müze’sini gezdi. Müze çıkışında...

Bakan Çelik: Metropolitan Müzesi’nden eser talep etmedik
06 Mayıs 2014 Salı 12:33

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda "Kültür ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu toplantıya katılmak üzere New York’ta bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, dünyaca ünlü Metropolitan Müze’sini gezdi.

Müze çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Çelik, Metropolitan Müzesi’nden geri talepte bulundukları herhangi bir eserin olmadığını söyledi. Çelik, izinsiz olarak kaçırılmış eserleri geri talep ettiklerini; ancak Metropolitan Müzesi ile bu tarz bir sorunları olmadığını ifade etti.

Yaklaşık bir yıl önce İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin Metropolitan Müzesi’ndeki bazı eserleri geri istediğini yazmıştı.

Çelik ise “Genel olarak ABD’deki kurumlarla işbirliğimiz çok iyi. Bazı başka ülkelerle sorunlar çıkabiliyor. Ama ABD’deki dostlarımız her zaman yapıcı yaklaşıyorlar. Hem insanlık mirasına ait eserlerin hem İslam dünyasına ait eserlerin bu kadar güzel şekilde korunmasından ve sergilenmesinden büyük bir memnuniyet duyduk.” diye konuştu. Bakan Çelik, büyük müzelerin yapılması ile ilgili çeşitli gözlem ve fikir alışverişinde bulunduklarını da sözlerine ekledi.

UNESCO’YA SURİYE’DEKİ KAÇAKÇILIK KONUSUNDA HASSASİYETİMİZİ İLETTİK

Gazetecilere yaptığı ikili görüşmelerle ilgili bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’ya, Suriye’de yapılan kaçakçılık ve bölge ülkelerdeki kültürel mirasın yağmalanması ile ilgili hassasiyetlerini aktardıklarını söyledi. BM’de ise kültürel ve sürdürülebilirlik alanında Türkiye’de yapılan çalışmaları anlattığını ifade eden Bakan Çelik, diğer ülke bakanları ile fakirliğe ve yoksulluğa karşı neler yapılabileceği konusunda, kültürel ilişkiler üzerinde konuştuklarını belirtti.

ÇANAKKALE AJANSI İLE İLGİLİ KANUNU MECLİSE SUNACAĞIZ

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Çanakkale 2015 Ajansı" ile ilgili kanunu meclise sunacaklarını söyledi. Çanakkale’de 36 ülkenin hükümet ve devlet başkanlarının katılımı ile anma töreni düzenlemek istediklerini hatırlatan Çelik, “Bu kuracağımız ajans hızlı hareket eden, tarihsel mirasa, kültürel mirasa, medeniyet ve siyasi mirasa sahip çıkan çalışmalar yapacak.” dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×