Almanya'da soruşturmanın gizliliğini ihlalle suçlanan bakan istifa etti

Almanya Tarım Bakanı Hans-Peter Friedrich, içişleri bakanı olduğu dönemde bir milletvekili hakkında hazırlık soruşturması yürütüldüğü bilgisini parti liderine verdiği ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı.

Almanya'da soruşturmanın gizliliğini ihlalle suçlanan bakan istifa etti
14 Şubat 2014 Cuma 20:23

Almanya Tarım Bakanı Hans-Peter Friedrich, içişleri bakanı olduğu dönemde bir milletvekili hakkında hazırlık soruşturması yürütüldüğü bilgisini parti liderine verdiği ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı.

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel’e, milletvekili Sebastian Edathy hakkındaki gizli soruşturma hakkında bilgi verdiği için muhalefet tarafından sert bir dille eleştirilen İçişleri eski Bakanı Hans-Peter Friedrich (CSU) şu anki Tarım Bakanlığı görevinden istifa etti. Başbakan Angela Merke, istifayı üzülerek kabul ettiğini açıkladı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Sebastian Edathy ile ilgili soruşturma hükümet krizine dönüştü. Hannover Savcılığı’nın Edathy hakkında hazırlık soruşturması yürüttüğünü SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel’e haber veren şimdiki Federal Tarım Bakanı ve zamanın İçişleri eski Bakanı Hans-Peter Friedrich, görevinden istifa etti. Sol, Yeşiller ve Hür Demokrat Partileri (FDP), Friedrich’i "Hukuku korumak yerine müstakbel hükümet ortağını korudu." sözleriyle eleştirerek istifaya davet etmişlerdi.

Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Friedrich ise düzenlediği basın toplantısında siyasi ve hukuki açıdan doğru davrandığını savunarak, “Son saatlerde artan baskı işimi sakin ve doğru yapamayacağım kanaatine ulaşmama sebep oldu. Ülkemizin geleceğe yönelik tarım politikasına zarar vermemek için istifayı uygun buldum. Halefime başarılar diliyorum." dedi.

Friedrich’in istifasının ardından basının önüne çıkan Başbakan Angela Merkel, “Friedrich’in istifasını üzülerek kabul ettim.” dedi. Merkel’in yeni bakan hakkında herhangi bir açıklamada bulunmaması ise dikkat çekti.

Muhalefet partileri ayrıca Gabriel, SPD Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann ve olaydan haberdar olan diğer yetkililerden açıklama talep etti. Sol Parti’den ayrıca Başbakan Angela Merkel’in de bu olaydan haberdar olmamasının mümkün olmadığını, bundan dolayı hükümetteki partilerin olaya acilen açıklık getirmesi talebi geldi. Hür Demokrat Parti Genel Başkanı Christian Lindner ise,“Gabriel eğer Edathy’ye bu görüşmeden bahsettiyse oda suç işlemiştir. Bu konuda savcılık araştırma yapmalı.” şeklinde konuştu.

Leipziger Volkszeitung gazetesine göre 16 eyaletin tüm Kriminal Daireleri (LKA) Edathy hakkında hazırlık soruşturması yürütüldüğünden haberdardı. Bu hafta içinde Friedrich’in Edathy konusunda SPD Genel Başkanı Gabriel’i, Gabriel’in de Oppermann’ı bilgilendirdiği ortaya çıkmıştı. Oppermann ise Federal Kriminal Dairesi (BKA) Başkanı Jörg Ziercke’yi arayarak bu olayı konuştuklarını açıklamıştı. Bild gazetesi ise Ziercke’nin İçişleri Bakanlığı Devlet Müsteşarı Klaus-Dieter Fritsche’yi bilgilendirdiğini kaydetti.

Kimin ne zaman haberdar olduğu, bunun hazırlık soruşturmasını etkileyip etkilemediğinin önümüzdeki çarşamba günü Federal Meclis İçişleri Komisyonu’nda ele alınması bekleniyor.

Hannover Savcılığı ise Edathy olayı ile ilgili detayları açıkladı. Savcılık Müdürü Jörg Fröhlich, Edathy’nin 2005 ila 2010 yılları arasında Kanada’daki çocukları cinsel açıdan istismar eden görüntü pazarlayan bir şirketten cezai işlem gerektirebilecek dereceye yakın fotoğraf ve video satın aldığını duyurdu. Fröhlich, bu delillerin şu an incelendiğini belirtti.

Bu arada Edathy savcılığa avukatı kanalıyla ulaşarak soruşturma kapsamında tam işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi. CİHAN

Almanya'da soruşturmanın gizliliğini ihlalle suçlanan bakan istifa etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×