Şantajcı virüse dikkat!

Fatura veya başka bir resmi belge şeklinde bilgisayarlara mail yoluyla gelen 'şantajcı virüs', kilitlediği bilgisayar sahiplerinden fidye talep ediyor.

Şantajcı virüse dikkat!
30 Mart 2016 Çarşamba 08:38

Bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı koruma (antivirüs) programları üreten yazılım şirketi ESET, e-posta yoluyla bulaşan yeni bir fidye yazılımı tespit etti.

Nemucod adlı bu zararlı yazılım, zip dosyaları içeren e-mailler aracılığıyla yayılıyor. Online fatura ya da mahkeme celbi gibi resmi görünümlü belge olarak gelen bu e-postaların eklentilerini açan kişilerin bilgisayarları kilitleniyor, dosyaları şifreleniyor ardından şifreyi kırmak için fidye talep ediliyor.

Küresel antivirüs yazılım kuruluşu ESET, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu türevlerden biri olan Nemucod hakkında uyarıda bulundu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, teknik adıyla 'JS/TrojanDownloader.Nemucod' olarak etiketlenen bu zararlı yazılımın Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Japonya’da yüksek oranda görüldüğü belirtildi.

Nemucod, zip dosyaları içeren e-postalar aracılığıyla yayılıyor. Bu e-postalar, online fatura, mahkeme celbi gibi resmi ve güvenilir görünümlü belgeler olarak geliyor ve böylece merak uyandırıyor. 

ŞANTAJCI VİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN

Bu tehditten korunmak için: Bilinmeyen kişilerden gelen e-mailleri açmayın. Temkinli olun. Bilgilerinizi düzenli olarak yedekleyin. Eğer enfekte olursanız bu sayede dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Zararlı yazılımdan korunmak için harici disk veya depolama aygıtınızı bilgisayara bağlı tutmayın. Kullandığınız yazılımlarınızı düzenli olarak güncelleyin.

Eğer hala Windows XP kullanıyorsanız, işletim sisteminizi desteklenen sürümlerle değiştirin. Güvenlik yazılımlarının da en son sürüme güncellenmiş olduğundan emin olun. Güncel ve proaktif bir güvenlik yazılımı kullanın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×