İngilizlerin aşağılamasına Nijerya'dan tarihi cevap

Kameraların açık olduğunu unutarak, Nijerya ve Afganistan hakkında gaf yapan İngiltere Başbakanı Cameron'a Nijerya'dan tarihi bir cevap geldi

İngilizlerin aşağılamasına Nijerya'dan tarihi cevap
11 Mayıs 2016 Çarşamba 21:34

İngiltere Başbakanı Cameron'ın Londra'daki Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi öncesi Kraliçe II. Elizabeth ile sohbetinde Nijerya ve Afganistan' için "Dünyanın en yolsuz iki ülkesi" ifadelerine Nijerya Devlet Başkanı Buhari'den yanıt geldi. Cameron'dan özür beklemediğini söyleyen Buhari, "Alacaklarımızı versinler yeter" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bu sözleri, 10 Mayıs Salı günü Buckingham Sarayı'ndaki bir resepsiyonda Kraliçe II. Elizabeth ile yaptığı ayaküstü sohbette kaydedildi. 

Sohbette Cameron, Kraliçe'ye 11 Mayıs'ta başlayan ve iki gün sürecek Londra'daki Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi hakkında bilgi veriyordu ve konuşmasında Nijerya ile Afganistan'ı dünyanın en yolsuz iki ülkesi olarak niteledi.

Dünyanın önde gelen sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve 70 ülkenin liderlerinin katıldığı Yolsuzlukla Mücadele Zirvesi'nin başlamasıyla birlikte, Cameron'ın bu sözleri Nijerye Devlet Başkanı Muhammed Buhari'ye soruldu. 

Buhari, zirvenin açılışının gerçekleştirildiği panelde, Cameron'ın sözleriyle ilgili soruya, "Özür beklemiyorum, alacaklarımızı versinler yeter" diye yanıt verdi. Buhari şöyle devam etti:
"Hiç kimseden özür talep etmeyeceğim. İsteğim İngiltere'den alacaklarımızın bize geri dönmesi. (Alkışlar) Sizlere rezil bir Nijeryalı idareciden bahsetmiştim. Bütün banka hesaplarını ve mal varlığını arkasında bırakarak Britanya'yı kadın kılığında terk etmek zorunda kalmıştı. Britanya bu varlıkları bize iade edecekti. Bizim sorduğumuz bu. Özür ne işime yarar ki, bana somut bir şeyler lazım."

Nijerya'nın lideri Buhari'nin Cameron'ın sözlerine verdiği yanıtta bahsettiği 'rezil idareci' ülkenin Bayelsa Eyaleti'nin eski valisi Diepreye Alamieyeseigha.

Devlet kasasından milyonlarca dolar çalmaktan hüküm giyen Alamieyeseigha, 2005'te Londra'da yakalanmıştı. Kefaretle serbest bırakılan ve mahkeme huzuruna çıkmayan Alamieyeseigha, elbise giyerek Nijerya'ya kaçmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×