Ankara, HDP ve PKK sevdalısı Kati Piri'yi istemedi

HDP ve PKK'ya yönelik ilgisiyle bilinen AP Türkiye raportörü Kati Piri'nin Ankara ziyareti iptal ettirildi

Ankara, HDP ve PKK sevdalısı Kati Piri'yi istemedi
17 Kasım 2016 Perşembe 08:48

Sonhaberler | Haber Merkezi 

Selahattin Demirtaş ve Can Dündar ile çektirdiği samimi fotoğraf karesiyle zihinlerde yer edinen AP Türkiye raportörü Kati Piri, Ankara tarafından reddedildi. 

Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması için girişim başlatılırken Türkiye raportörü Kati Piri ile ilgili kriz, AP yetkililerinin Ankara’ya yapacağı ziyareti iptal ettirdi.

AB Bakanı Ömer Çelik’in önceki gün Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyaretin hemen ardından dün de AP Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok’un Ankara’ya gelerek üst düzey temaslarda bulunması planlanmıştı. Son dönemdeki temasları ve “Müzakereleri donduralım” mesajı Türkiye’de rahatsızlık yaratan Piri’nin AP Başkanı Martin Schulz tarafından heyete dahil edilmesine Ankara çok sert tepki gösterdi. ‘Piri’nin heyette yer alması halinde Brok’un temaslarına izin verileceği, ancak Piri’nin ilgili temaslara katılmasının engelleneceği’ mesajı AP’ye iletildi. Ankara’nın bu tavrından taviz vermemesi üzerine AP kanadı ziyareti iptal etti. Çelik de önceki günkü ziyaretinde Piri’yi sert şekilde eleştirmişti.

Kati Piri, Türkiye'ye her gelişinde Diyarbakır'a giderek HDP ve DBP yetkilileri ile bir araya geliyordu. 

Etiketler; #hdp #Kati Piri

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
bu yanlı kadının yazdığı raporlarıda türkiye kabul etmesin