Rusya'nın oyalama taktikleri tepki çekiyor

BM Güvenlik Konseyi'ni bir kez daha toplantıya çağıran Rusya, ABD'den tepki aldı. ABD, Rusya'nın daha önce alınan kararları uygulamadığını, yeni toplantı talepleriyle gündemi değiştirmeye çalıştığını savunuyor

Rusya'nın oyalama taktikleri tepki çekiyor
20 Şubat 2016 Cumartesi 09:21

Suriye'de aylardır sivilleri bombalayan Rusya, Türkiye'nin kara operasyonu ihtimaline karşı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden bir karar çıkartmak için harekete geçti. Ancak kapalı toplantıda Rusya’nın tartışmaya açtığı karar metninin taslağı destek görmedi. Yapılan tartışmalarda özellikle veto hakkı olan ABD, İngiltere ve Fransa taslağı onaylamadıklarını belirtti ve Rusya’yı eleştiren açıklamalarda bulundu.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, BMGK'ya yeni bir karar tasarısı sunan Rusya'nın, mevcut kararları uygulamayıp "dikkat dağıtmaya çalıştığını" ifade etti. 

Power, BM Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın talebi üzerine gerçekleştirilen kapalı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Konsey'e yeni bir tasarı getirdiğini söyledi. 

Rusya'nın yeni karar tasarısıyla tüm dünyanın dikkatini başka yöne çekmeye çalıştığını dile getiren Power, "Rusya, üzerinde hepimizin uzlaşmaya vardığı 2254 sayılı karar tasarısını uygularsa bu çok daha iyi olur" dedi.

Geçen yıl sonunda tüm konsey üyelerinin bir araya gelerek önemli bir karara vardığını hatırlatan Power, bu kararın maddelerinin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Biz şu anda Suriye'nin kuzeyinde hastanelerin bombalandığını görüyoruz. 70 bin kişi bu bombalamalar nedeniyle yerlerinden oldu ve sınıra hareket etti. Büyük acılar çekiliyor. 2254 sayılı kararın uygulanmasına odaklanmalıyız" diye konuştu.

Tüm tarafların gerginliği azaltmasına çalışmasının ve itidalli davranmasının önemine işaret eden Power, ama bunun, dünyanın dikkatini BMGK kararlarının uygulamasından başka yöne çevirmesine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

DAHA ÖNCE BİR KARAR ALINMIŞTI

BMGK'da 18 Aralık'ta kabul edilen 2254 sayılı kararda, Suriye'de siyasi geçiş süreci için ocak ayı ortasına kadar ateşkesin sağlanması, yeni anayasa ve seçimler için çalışmalara başlanması ve insani yardımların tüm bölgelere ulaşmasının sağlanması kabul edilmişti.

Esed rejimi ve Rusya, bu kararın ardından Suriye'nin kuzeyinde muhaliflere ve yerleşim birimlerine yönelik hava saldırılarını daha da artırmış, Halep ve İdlib'te okul ve hastaneler vurulmuş binlerce kişi yerlerinden edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×