Varis Ameliyatı

Varis ameliyatı son yıllarda en çok yapılan tıbbi müdahalelerden birisi olarak dikkat çekmektedir.

Varis Ameliyatı
21 Kasım 2014 Cuma 03:21

Varis ameliyatı son yıllarda en çok yapılan tıbbi müdahalelerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Özellikle günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan olan varis, genel anlamda anestezi dışında tedavisi olmayan rahatsızlıklardandır. Aslında varis Antik zamandan günümüze kadar gelen hastalıklardandır. Asıl nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genellikle genetik bir rahatsızlık olduğu tahmin edilmektedir. Bu genetik ve genel rahatsızlığın ilk sıradaki çözüm yollarından birisi de varis ameliyatı olmaktadır. Varis ameliyatı bacaktaki sarkan safen toplar damarının cerrahi müdahale ile çıkarılmasıdır. Bu damar varis hastalığı tanısına göre sarkık bir şekilde durarak ayağa kan gitmesine bir ölçüde engellemektedir. Ancak varis ameliyatı ile bu damarın bir kısmı alınarak hastanın ayağına sağlıklı kan akışı sağlanmaktadır. 
 
Varis Ameliyatı İçin Tanı Konulması
 
Hastaya varis ameliyatı için tanı konulması konusunda uzman doktor tarafından öncelikli olarak çeşitli tetkikler yapılmaktadır. Hastanın rahatsız olan bacağı ultrasonda incelenerek sorunlu bölge bulunmaktadır. Daha sonra hastanın ameliyatına karar verilmişse müdahalede bulunacak yerler hastanın bacağı üzerinden işaretlenmektedir. Bu işlem yanlış, eksik veya gereksiz kesi yapılmamasını sağlamaktadır. Daha sonra yine işaretleme sırasında özel bir ışık teknolojisi ile varisli damarların uzantısı olan kısımlar da tespit edilmektedir. Bu ışık yöntemi varis ameliyatı için büyük avantajlardandır. Çünkü gözle görülmesi zor olan damarlar bu yöntemle görülebilir hale gelmektedir. Bu aynı zamanda tekrar varis oluşumunun önüne geçmek demektir.
 
Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır ?
 
Varis ameliyatı hem lokal anestezi hem de bel altı narkoz verme yöntemiyle yapılan ameliyatlardan birisidir. Varis ameliyatı yapılırken, hastanın kasığından başlayıp ayak bileğine kadar olan kısımda bulunan safen toplar damarının uçları bağlanır ve kesilir. Saha sonra bu uçlardan damarın içine özel bir tel ilerletilir. Damarın diğer ucuna kadar ilerletilen bu telin çıkan ucuna bir somun yerleştirilerek tel damara bağlanır. Sonrasında tel çekilerek damarın kendi içine kıvrılması sağlanmış olur. Bu işlem sonrasında başka varisler var ise onlarda özel milimetrik kancalar ile çıkarılırlar. Bu varis ameliyatı klasik olarak uygulanan cerrahi müdahaledir.
 
Varis Ameliyatı İçin Yenilikler
 
Son yıllarda tıp alanındaki gelişmeler her hastalık gibi varis hastalığını da ilgilendirmektedir. Özellikle de birçok alanda kullanılan lazer tedavisi artık modern varis ameliyatı için de kullanılmaktadır. Klasik ameliyata göre daha rahat ve kolay olan lazerli varis ameliyatı ya da radyofrekans varis ameliyatı, varis rahatsızlığı olanlar için bir rahatlık olmaktadır. Klasik ameliyatla birlikte de yine bazı yenilikler göze çarpmaktadır. Özellikle insan vücudunun ve organlarının incelenmesi konusunda en büyük yardımcılar olan ultrasonlar varis tedavisi için de bir yardımcı olmaktadır. Kolay ve hızlı bir varis ameliyatı için birçok uzman sorunlu damarı anında tespit edip sadece sorunlu olan kısmı çıkarma konusunda bu yeniliği iyi bir şekilde kullanmaktadır. Klasik ameliyata göre daha az işlem içeren bu yöntem, varis ameliyatı olan hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesi için de fayda sağlamaktadır.
 
Varis Ameliyatının Yan Etkileri
 
Her ameliyatta olduğu gibi varis ameliyatı da hasta üzerinde anesteziye bağlı bazı etkiler bırakmaktadır. Bunlardan en belirgin ve genel olanlar da alerjik rahatsızlıklar, kanama ve enfeksiyon olmaktadır. Bunların yanı sıra yine ameliyat yapılan bölgede morarma ve kısmi duyu kaybı da bunlardandır. Ancak varis ameliyatı ile birlikte görülen bu rahatsızlıklar bir süre sonra ortadan kalkmaktadır.
 
Varis Ameliyatı Sonrası ve Yapılacaklar
 
Varis ameliyatı sonrası hasta ilk olarak hastane tarafından yoğun bakım ünitesine alınmaktadır. Bu safhada hastaya operasyon sonrası çeşitli kontrol cihazları takılır ve yoğun bakım süresi olan 1-3 gün arasında hasta burada kalmaktadır. Hastaya ağrılarını azaltmak için ağrı kesici ilaçlar verilir. Daha sonra normal bir odaya alınan hasta ilk hareketler olan ayağı yukarı aşağı toplayıp uzatma şeklinde egzersizler yapmaktadır. bu egzersizlerden sonra artık hasta yavaş yavaş ayaklarının üzerine basarak hareket edebilmektedir. Ancak bu hareketler mümkün mertebe ağır şekilde olmalıdır. Hasta yine arası yataktan ayaklarını sarkıtarak bacaklarının güçlenmesi için egzersizler yapmalıdır. Varis ameliyatı sonrası bu egzersizler taburcu olduktan sonra sık sık tekrarlanarak alışma sağlanmalıdır.
 
Varis ameliyatı sonrasında hastanın aynı sorunu tekrar yaşamamak için doktorun uyarılarına mutlaka uyması gerekmektedir. Doktorun vermiş olduğu varis çorabını kullanmak da bunlardan bir tanesidir. Bununla birlikte hasta mutlaka otururken arkasını rahata alarak ve ayaklarını uzatarak oturmalıdır. Bu bacaktaki kan dolaşımı için son derece önemlidir. Bunlar varis ameliyatı sonrası ilk 8 hafta içinde eksiksiz yapılmalıdır.Varis ameliyatı sonrası hastada görülebilecek uykusuzluk, ani uyanmalar, aşırı sinirlilik ve konsantrasyon bozukluğu için  doktorun vermiş olduğu ilaçların eksiksiz olarak kullanılması gerekmektedir. İlaçlar düzenli alındığı takdirde bu belirtiler 1 ay içerisinde ortadan kalmaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×