Mayanın faydaları

mayanın faydaları , mayanın diyetteki önemi

Mayanın faydaları
01 Ağustos 2015 Cumartesi 10:57


Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren mayanın yararları ve diyetteki önemi!

Hamur işleri ve ekmek yapımında ham maddde olarak kullanılan mayanın %52'si proteinden oluşur. İçerisinde 18 farkı çeşit aminoasit bulunur. B vitamini bakımından zengin olan maya fosfor , potasyum , çinko ve magnezyum kaynağıdır.

Şeker  , karbonhidrat ve yağ gibi maddeleri içerisinde barındırmayan maya , şeker ve diyabet hastalığı bulunan ve diyet yapan kişiler için tam bir sağlık kaynağıdır.

Bunun dışında, maya organizmada oldukça olumsuz etkileyen strese karşı içerisindeki B grubu vitaminleri ile çok etkili bir silah görevi görür. Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlar. Sinir anında ve yorgunluk gibi durumlarda çok iyi gelir.

Doktora danışmadan evde kendiliğinden karar verilen ve uygulanan diyet programları, bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri yok etmektedir. Maya bu gibi durumlarda faydalı bakterileri kuvvetlendirerek dengenin korunmasına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı diyet yapılan dönemlerde ekmeği ve mayalı hazırlanan gıdaları tamamen kesmek doğru değildir.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×