Türkiye'nin sır küpü: Hakan Fidan

Alman basını, yeni Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Türkiye'nin sır küpü olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye'nin en güçlü kişilerinden biri" yorumunda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'nin sır küpü: Hakan Fidan

Yeni kabineye Dışişleri Bakanı olarak atanan eski MİT Başkanı Hakan Fidan, Alman basınının da önemli ölçüde dikkatini çekmiş durumda. RedaktionsNetzwerk Deutschland, "Hiç kimse Fidan kadar çok sır bilmiyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanı olarak atanan eski MİT Başkanı Hakan Fidan, Alman basınında kendisine geniş yer buldu.

Alman basınından RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND), Fidan için "MİT'in başında 13 yıl geçirdikten sonra, neredeyse hiç kimse Fidan kadar çok sır bilmiyor. Bu onu Türkiye'nin en güçlü adamlarından biri yapıyor" ifadelerini kullandı ve "Her şeyi bilen adam: Hakan Fidan Türkiye'nin yeni dışişleri bakanı" başlığını attı.

"Türkiye'de herkes Fidan'ın adını biliyor ama kamuoyu onun hakkında çok az şey biliyor" diyen Alman haber sitesi, Fidan yönetimindeki MİT'in yurtdışında imza attığı başarılı operasyonlara dikkat çekti.

"DIŞ POLİTİKA FİDAN İÇİN YENİ BİR ALAN DEĞİL"

MİT'in yurtdışından yüzden fazla FETÖ firarisini Türkiye'ye getirdiğini yazan RND, Fidan için dış politikanın yeni bir alan olmadığını belirtti ve şu değerlendirmede bulundu; "Dış politika, Fidan için yeni bir alan değil. Tam tersine birçok rolde, yıllarca arka planda tüm önemli dış politika kararlarına dahil oldu. Erdoğan'ın 'gölge dışişleri bakanı' olarak Türkiye'nin İsrail ve Mısır ile yakınlaşması için gizli görüşmeler hazırladı, Ukrayna ihtilafında arabuluculuk yapmak için Kiev ve Moskova ile yakın temaslar sürdürdü."

Fidan'ın uluslararası bağlantılarının iyi olduğuna dikkat çeken RBD "Fidan Washington ve Moskova gibi birçok önemli gezide Erdoğan ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na eşlik etti. Gizli servisin başı olmasına rağmen, Fidan yalnızca diplomatik beceriler sergilemedi' dedi. Fidan'ın aynı zamanda bir stratejik düşünür olduğuna vurgu yapan RND, 'Yeni pozisyonunda her iki niteliğe de ihtiyacı olacak" dedi.

Yorumlar