Türkiye'den AKPM'ye yaptırım kararı

Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu gözardı ederek terör örgütlerine destek anlamına gelen kararlar alan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne Türkiye'den ilk yaptırım geldi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AKPM'ye yapılan ödemelerde kesintiye gideceklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'den AKPM'ye yaptırım kararı

Sonhaberler | Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Komisyonu’nun (AKPM) Türkiye’ye yönelik denetim kararının ardından kritik bir adım atılacağını açıkladı. Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi bütçesine en fazla katkı sağlayan ve “grand payeur” olan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirterek, “Onu düşüreceğiz. Minimum ödeme yapacağız. Heyet gönderip göndermemeyi de değerlendiriyoruz. Başka atabileceğimiz adımlar da var. Şunu bilsinler ki buna pişman olacaklar” dedi. Türkiye, geçen yıl 33 milyon Euro katkı sağlamıştı.

Özbekistan dönüşünde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye, AKPM’de grand payeur. AKPM’ye karşı bu anlamda atılacak adımlar nedir?” şeklindeki bir soru üzerine, "Onu düşüreceğiz. Minimum ödeme yapacağız. Heyet gönderip göndermeme değerlendiriliyor. Eski işbirliğini göremeyecekler. Başka atabileceğimiz adımlar da var. Şunu bilsinler ki buna pişman olacaklar. Denetim sürecine almakla Türkiye’yi daha iyi denetleyeceklerini sanıyorlarsa bu bir siyasi karar. Hak etsek eyvallah..." şeklinde konuştu. 

Yorumlar

hasan kararı iade edip toplantılarınıda boykot edin