Türkiye'den BAE'ye 'haddini bil' uyarısı

Uluslararası siyasette Türkiye aleyhine faaliyetler yürüten BAE'ye Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir uyarı geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "BAE yönetimini haddini bilmeye davet ediyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol
Türkiye'den BAE'ye 'haddini bil' uyarısı

Yemen, Suriye, Libya, Filistin ve daha birçok alanda Türkiye aleyhine faaliyetlerde bulunan körfez ülkelerinden BAE'nin düşmanca tavrı bardağı taşırdı. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Birleşik Arap Emirlikleri yönetimini ülkemize karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmeye ve haddini bilmeye davet ediyoruz." denildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetimin Türkiye hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

BAE’nin Türkiye'ye karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmesi ve haddini bilmesi çağrısında bulunan Aksoy, “BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklama, darbecilere her türlü desteği veren bir ülkenin ikiyüzlü siyasetini gizleme teşebbüsüdür" dedi.

Türkiye'nin Arap ülkelerinin siyasi birlik ve toprak bütünlüklerine her zaman saygı gösterdiğinin altını çizen Aksoy, bu anlayışla Libya'da da meşruiyetin yanında yer aldıklarını ve siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini belirterek, Türkiye'nin bu ilkeli tutumunu sürdüreceğini dile getirdi.

"Kendi yıkıcı faaliyetlerini örtme saikinin ürünü"

"BAE yönetiminin, Türkiye hakkında çirkin ve asılsız ithamları, esasen bu ülkenin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtme saikinin ürünüdür." ifadesini kullanan Hami Aksoy, bu ülkenin, Libya'daki darbecilere yıllardır silah, askeri malzeme ve paralı asker desteği sağladığına dikkati çekti.

Aksoy, BAE'nin sadece Libya'da değil Yemen, Suriye ve Afrika Boynuzu dahil tüm bölgede uluslararası barış, güvenlik ve istikrarı bozucu hareketlerinin uluslararası toplumun malumu olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

Bu bağlamda BAE'nin, El Şebab başta olmak üzere terör örgütlerine ve Yemen'de bölücü faaliyetlere verdiği destek de sır değildir. BAE yönetimini, ülkemize karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmeye ve haddini bilmeye davet ediyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının yolunun herhangi bir ayırım gözetmeden sivil halkı hedef alan gayrimeşru çetelerin değil, Libya Siyasi Anlaşmasının ve meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin desteklenmesinden geçtiğini tekrar vurguluyoruz.

Yorumlar