Selva Demiralp kimdir, nerelidir?

Selva Demiralp'in kim ve nereli olduğu son dönemlerde Habertürk başta olmak üzere bazı televizyon kanallarındaki yorumlarını izleyenlerce merakla soruluyor.

Google Haberlere Abone ol
Selva Demiralp kimdir, nerelidir?

Selva Demiralp kimdir, uzmanlık alanı nedir, nereden mezun oldu, nerede çalışıyor. İşte Selva Demiralp biyografisi: Türkiye’nin ekonomi ihtisası alanında yayınladığı birçok makalesi ve kitabı bulunan bir profesördür. Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunudur. Kaliforniya Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora eğitimi almıştır. Peki, Selva Demiralp kimdir, nerelidir?

SELVA DEMİRALP KİMDİR?

Selva Demiralp 1973 yılında dünyaya geldi. Yani 47 yaşındadır. Ulusal ve uluslar arası platformlarda başarıları dilden dile dolaşan Prof. Dr. Selva Demiralp yurtiçi ve yurtdışındaki seçkin üniversitelerde direktör, danışman, konuşmacı, öğretim üyesi, ekonomi yorumcusu gibi farklı ve önemli alanlarda görev yaparak ismini kısa sürede duyurmayı başarmış önemli kişilerden biridir. Avrupa Merkez Bankası Danışmanlığı, Koç Üniversitesi Yardımcı Doçent (2005-2008), Koç Üniversitesi Doçent (2008-2017), Koç Üniversitesi Profesör (2017’den beri devam ediyor), CNN ve Bloomberg kanallarının ekonomi yorumcusu görevlerini üstlenmiş ve bu görevlerini başarıyla tamamlamıştır.

Güncel ekonomi, dolar, enflasyon gibi konularda hemen her platformda yer alan Prof. Dr. Selva Demiralp Türkiye’nin sayılı ve kaliteli makro iktisatçılarının arasında yer alır. Yıllar içinde Amerika, Avrupa ve Türkiye’nin merkez bankalarında diğer iktisatçılarla birlikte makro iktisat ve para politikaları çok ciddi çalışmaları yürütmüştür ve adını yazdırmıştır.

Makaleleri ile Türkiye’nin ekonomisi anlamında hangi sektörlerin birbirini etkilediğini ve değiştirdiğini yayınladığı makalelerde açıkça göstermiştir. Başarılarından ötürü kendisi dünyanın dört bir yanında önemli kurum ve üniversitelerde konferanslara katılmakta, ders vermekte ve seminer düzenlenmektedir. Her seminerine ciddi katılım olması, fikirlerinin de önemine yönelik bir ipucu oluşturmaktadır.

İŞ DENEYİMİ

Dünya üzerinde seçkin dergilerde yayınladığı makaleleri bulunan Prof. Dr. Selva Demiralp milliyet gazetesinin ekonomi köşesinde yazıları var. Koç Üniversitesinde ekonomi alanında ders vermektedir. Ayrıca;

Kaliforniya Üniversitesi,

Marmara Üniversitesi,

Bilkent Üniversitesi,

İstanbul Teknik Üniversitesi,

Howard Üniversitesi,

Kansas Üniversitesi,

Louis Üniversitesi,

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi

Türkiye Merkez Bankası

Ege Üniversitesi

Loyola Marymount Üniversitesi

Freie Üniversitesi

Uluslararası İktisat Araştırmaları Kurumu CEPII gibi daha birçok üniversite kendisi konuk öğretim üyesi olarak ders ve seminer vermiştir. Amerikan Merkez Bankasında görev yapmıştır. Katıldığı birçok konferans bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

Dünya finans konferansı,

Ekonometri Topluluğu Kış Toplantısı

Avrupa Merkez Bankası Workshop

Koç Üniversitesi Kış Workshop

İsviçre Ulusal Bankası Yıllık Konferansı

Türk Ekonomi Topluluğu Uluslar Arası Yıllık Konferansı

Ekonomi Toplumunun Dinamikleri

Journal of Money dergisinde yayınlanan birçok yayını bulunan profesörün başarıları dünya çapındadır.

Politikacılar konuşurken dinleyen biri var mı?

Rezerv İhtiyaçları, Likidite Riskleri, Borç Veren Banka Davranışı

Bankaların verdiği borç para için devlet destek verdi mi?

Türkiye’de Merkez Bankasının bağımsızlığının erozyonu

Para Piyasasındaki Baskı Ölçümü

Ödülleri
Prof. Dr. Selva Demiralp başarılarından dolayı birçok onur, ödül ve burs kazanmıştır. Bunlardan birkaçı şöyledir:

Avrupa Komisyonu Marie Cruie bursu

Türk Bilim Akademisi Genç Bilim insanı ödülü

Tübitak teşvik ödülü

Kaliforniya Üniversitesi okul bursu

Ayrıca Koç Üniversitesindeki görevinde yapılan değerlendirme sonrasında en iyi akademisyen seçilmiştir. Öğrencileri tarafından çok sevilen Prof. Dr. Selva Demiralp’ten ders almak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Televizyonlarda ve gazetelerde ekonomi ile ilgili çarpıcı değerlendirmeleri bulunan profesörün konuşmalarının ekonomi alanı dışındaki kişiler tarafından anlaşılan açık ve sade bir dili bulunduğu için dinleyen ve izleyenleri diğer akademisyen ve uzmanlara göre daha fazla etkileyebilen bir kişiliktir. Hem ekonomi anlamında profesörlüğü bulunan hem de yorumcu ve eleştirmen gözüyle değerlendirmelerde bulunan Türkiye’nin sahip olduğu nadir kişilerden biridir. Ünlü oyuncular Catherine Zeta Jones ve Laura Elena Harring’e şaşırtıcı derecede benzerliği bulunmaktadır.

Yorumlar

Mustafa zafer elagoz Türkiyemizin aydınlık yuzu