Rejiminin saldırısı sonrası BM'den Türkiye sınırı için acil çağrı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), İdlib'de, katil Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları sonucu yerinden edilen ve Türkiye sınırına gelen sivillerin acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de sivillerin güvenliği ve refahı konusunda derin endişe duyduklarını kaydetti.

"SİVİLLER EVLERİNİ TERK EDİYOR"

Bölgede insani krizin gittikçe vahim bir hal aldığına işaret eden Mahecic, "devasa" sayıda sivilin evlerini terk etmek zorunda kaldığı uyarısında bulundu.

ZORLU KIŞ ŞARTLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Mahecic, aralık ayı başından bu yana İdlib ve Halep'teki çatışma bölgelerinden 700 bin sivilin yerinden edildiğini belirterek, bu sivillerin dondurucu soğuk ve zorlu kış şartlarında acil barınak ve korumaya ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti.

BM'NİN İLAVE ADIMLAR ATTIĞINI SÖYLEDİ

Sivillerin Suriye iç savaşında zaten pek çok kez yerinden edildiğine işaret eden Mahecic, BMMYK'nın insani yardım faaliyetlerinin bir parçası olarak İdlib'deki sivillere ulaşmak için ilave adımlar attığı bilgisini paylaştı.

"YER BULMAK İMKANSIZ HALE GELDİ"

Mahecic, İdlib'de pek çok okul ve caminin yerinden edilmiş ailelerle dolup taştığını hatta inşaatı devam eden binalarda dahi yer bulmanın imkansız hale geldiğine vurgu yaptı.

YERİNDEN EDİLEN SURİYELİ SAYISI

2011'den bu yana devam eden Suriye iç savaşının dünyanın en büyük "yerinden edilme krizine" neden olduğunu aktaran Mahecic, "Bölgedeki komşu ülkelerde 5,5 milyon Suriyeli, mülteci olarak yaşıyor. Ülke içinde de 6 milyondan fazla Suriyeli yerinden edildi" diye konuştu.

SAYI BİR MİLYONU GEÇTİ

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan beri Türkiye sınırı yakınlarına göç edenlerin sayısı 1 milyon 767 bine ulaştı.

Yorumlar