Nadia Comaneci, 1976 Yaz Olimpiyatlarında aldığı puan kaçtı?

Nadia Comaneci, 1976 Yaz Olimpiyatlarındaki performansıyla jüriden on tam puan alan ilk jimnastikçi olduğunda skor tabelasında puanı kaç olarak gösterilmiştir?

Google Haberlere Abone ol

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının 1 Ağustos 2020 Cumartesi akşamında çıkan sorulardan biri de, "Nadia Comaneci, 1976 Yaz Olimpiyatlarındaki performansıyla jüriden on tam puan alan ilk jimnastikçi olduğunda skor tabelasında puanı kaç olarak gösterilmiştir?" oldu. 

Sorunun cevap şıkları şöyle: 

0.10

1.00

8.88

9.99

Doğru Cevap: 

10 puan almıştır. Tabelalarda henüz 10 puan tam olmadığı için 1.00 ile gösterilmiştir. Şıklarda "tam puan" olarak sadece 1.00 vardı. Yarışmacı 60 bin liralık sorunun cevabını bilemedi.

Nadia Elena Comăneci (d. 12 Kasım 1961), Rumen jimnastikçi. 5 olimpiyat altını, 3 gümüşü ve 1 bronz madalyası vardır. 1976 Yaz Olimpiyatları'nda tüm jüriden 10 üstünden 10 alan ilk ve tek sporcudur ve jimnastiğin popülerleşmesinde çok büyük katkısı vardır. Ama yaygın kanının aksine olimpiyatlarda ilk 10 tam puanı o almamıştır, ilk 10 tam puan Nadia'nın doğumundan 37 sene önce alınmıştır.

Başarısının sırrının, ilkokul yıllarında kazandığı ilk bronz madalyasını duvara asan babasına karşı çıkarak madalyayı indiren, Rumen geleneklerini yaşatan annesi Maria olduğu rivayet edilir.

Comăneci, Oneşti, Romanya'da Gheorghe and Ştefania-Alexandrina çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir. Nadia, Rumen bir isim değildir, annesi hamileyken bir Rus filmi izlemiş, kadın kahramanın adı da Nadia'dır (Rus isim Nadežda'nın kısaltılmışı, anlamı "umut") ve böylece isminin Nadia olması kararlaştırılmıştır. Nadia'nın ayrıca Adrian adında küçük bir erkek kardeşi vardır.

Comăneci ve arkadaşı, Béla Károlyi tarafından oyun bahçesinde parande atarken keşfedilmiş ve jimnastiğe 6 yaşında başlamıştır.

 

 

Yorumlar