Mayıs ayı evde bakım aylığı yatan iller belli oldu

Mayıs ayında evde bakım aylığı yatan illerin listesi Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklandı. Evde Bakım parası alanların uzun zamandır beklediği haber geldi. Buna göre Mayıs 2020 evde bakım aylığı yatmaya başladı. İşte bakım aylığı yatan iller:

Google Haberlere Abone ol

Mayıs ayı evde bakım parası ne zaman yatıyor, Mayıs ayı evde bakım parası yatan iller belli oldu mu? Mayıs 2020 ayı evde bakım parası alan vatandaşlar maaşların yatıp yatmadığını merak ediyor. 800 bin kişinin yararlandığı evde bakım aylığı 1 Ocak 2020 itibariyle zamlanmıştı. Evde bakım maaşı Ocak 2019'da 1149, Temmuz 2019'da ise 1207 liraya çıkmıştı. Peki evde bakım aylığı yatan iller hangileridir, bu konuyu nasıl öğrenebiliriz diye soran vatandaşlarımızı için detaylı bilgiyi derledik. İşte detaylı bilgi:

 EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLERİ?

Temmuz ayı evde bakım maaşı yatan illerin listesi: Geçmiş ay bakım maaşları yatma düzenine göre evde bakım maaşları ayın ikinci haftası itibari ile yatmaya başlıyor. Bu ay içinde bakım maaşlarının yine ayın ikinci haftası itibariyle yatacağını tahmin ediliyor. Diğer illerde yatıp yatmadığını sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

14 MAYIS EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER 2020!

1- AMASYA

2- KIRIKKALE

3- KARABÜK

4- SAKARYA

5- TOKAT

6-SAMSUN

7.KIRŞEHİR

8.KIRKLARELİ

9.EDİRNE

10.AKSARAY

11.ISPARTA

12.ZONGULDAK

13.MALATYA

14- ANKARA

15- DİYARBAKIR

16- TEKİRDAĞ

17- AFYONKARAHİSAR

18- İSTANBUL

19- MUĞLA

20- KONYA

21- BİLECİK

22- MANİSA

23- HATAY

24- DENİZLİ

25- ŞANLIURFA

26- ORDU

27- MERSİN

28- ANTALYA

29- SİVAS

30- GİRESUN

31- İZMİR

32- BALIKESİR

EVDE BAKIM AYLIĞININ YATIP YATMADIĞINI NASIL ÖĞRENİRİM?

Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor.

Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SMS İLE SORGULAMA

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e sms atmaları gerekiyor.

Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir.

Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM AYLIĞI MAAŞI NE KADAR?

Yeni yılda gelen zam ile birlikte evde bakım maaşının ücretinde de artış oldu. Şu ana kadar toplamda 800 bin kişinin yararlandığı evde bakım aylığı 1 Ocak 2018 itibariyle 1068 liraya çıktı. Evde bakım maaşının önümüzdeki Temmuz ayında 1105 ve Ocak 2019'da 149, Temmuz 2019'da ise 1207 liraya çıkması bekleniyor.

EVDE BAKIM AYLIĞI, MAAŞI ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Ağır engelli olduğu belirtilen sağlık kurulu raporu- Bakıma muhtaçlık kriterlerinin olması- Gelir kriterlerine uygun olması

1 ) Evde bakım maaşı almak için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş engel oranının en az %50 olan ve “ağır engelli” bölümünde “evet” yazan rapor gerekmektedir.

Bu maddede küçük çocuklar için ekstra bir durum söz konusudur. Küçük çocuklar zaten bakıma muhtaç oldukları için yaşıtlarına göre gerilik ancak yaşları ilerledikçe kendisini göstermektedir ve erken yaşta alınan sağlık kurulu raporlarında engel oranının tespiti bu sebeple zorlaşmaktadır. Bu yüzden küçük çocuklar için bu rapor süresiz olarak değil de 1 veya 2 senelik süreler dahilinde verilir. Ayrıca raporda bulunan ağır engelli ibaresi de işaretlenmez.

2 ) Madde 2 deki bakıma muhtaçlık kriterleri için bakıma muhtaç engelli tanımını irdelememiz yeterli olacaktır. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir.

3) Engellinin bulunduğu hanede yaşan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Ancak bakmakla yükümlü olmadığı halde bir engelli vatandaşa bakanlar için hanedeki tüm gelir dikkate alınmaz sadece engellinin kendisine ait gelirlerin net asgari ücretin 3/2’ü geçmemesi gerekmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI, AYLIĞI NASIL ALINIR?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Kurulu raporu

1 adet fotoğraf

Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi

Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi

Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı

Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,

Boşanma halinde boşanma kararı

EVDE BAKIM AYLIĞI NEDİR?

 Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilen hasta bakım parası ne kadar? Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.

Yorumlar