Binali Yıldırım: Daha sayılacak çok sandık var

İstanbul'da 31 Mart yerel seçimleri için yapılan itirazlar hakkında konuşan Binali Yıldırım, Her şeyin yasalara uygun olarak devam ettiğini söyledi. Yıldırım, "Aradaki fark 29 binlerden şu anda 18 bin civarına düşmüş durumda. Bir yandan da işlemeler devam ediliyor. Daha sayılacak çok sandık var." ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım: Daha sayılacak çok sandık var
05 Nisan 2019 Cuma 15:39

Seçim sonuçlarına itirazlar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Binali Yıldırım, "Aradaki fark 29 binlerden şu anda 18 bin civarına düşmüş durumda. Bir yandan da işlemeler devam ediliyor. Daha sayılacak çok sandık var. Sayım tamamen yapılırsa işin değişeceğine inanıyorum. Oy sayım işlemi bitmeden bir şey söylemem doğru olmaz" dedi.

Binali Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

"SÖZ YSK'DA, SAYIMLAR DEVAM EDİYOR"

Söz YSK'da, sayımlar devam ediyor. Belirli oranda aradaki farkın azaldığını söyleyebiliriz. Yasalara uygun olarak devam ediliyor. Beklemekten başka yapacak bir faaliyet yok. Yüksek Seçim Kurulu bütün bu süreci yönetecek.

"ALACAĞINI ALDI. ONLARLA İŞİ BİTTİ"

Bir gazetecinin Ekrem İmamoğlu'nun Ankara'da İYİ Parti ve CHP'yi ziyaret ettiğini ancak HDP'yi ziyaret etmediğini sorması üzerine Yıldırım, "Kendisine sormak gerekir. Neden ziyaret etmedi ama illa cevap vermem gerekiyorsa; alacağını aldı. Onlarla işi bitti. Belki de onun için ziyaret etme ihtiyacı duymamıştır" şeklinde cevap verdi. Binali Yıldırım, "Bizim elimizde bir hesap yok. Yüksek Seçim Kurulu'nun, il seçim kurullarının saymadan bu rakamları açıklamaları manidar. Bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ama şunu da ilave ediyorum. Eğer bu kadar eminlerse bu kadar kendilerine güveniyorlarsa, buyursunlar sayalım, neticeyi görelim. Kimsenin de kafasında bir soru işareti kalmasın. İstanbullular da rahat etsin. Adaylar da rahat etsin. Böylece her şey ortaya çıksın" diye konuştu.

"MAZBATAYI KİME VERİRSE YSK, BAŞKAN ODUR"

Yıldırım, "Ben ilk günden söyledim. Mazbatayı kime verirse YSK, başkan odur. Onun dışında bir şey söylememiz yakışık almaz. Aradaki fark 29 binlerden şu anda 18 bin civarına düşmüş durumda. Bir yandan işlemeler devam ediyor. Daha sayılacak çok sandık var. Dolayısıyla şu anda söylenecek bu kadar. Bunun dışında bir bilgi söylememiz kamuoyunu yanlış yönlendirme olur. Biz sayımın tamamen yapıldığında işin değişeceği kanaatindeyiz. Arkadaşlarımızın verdiği bilgi bu yönde" şeklinde cevap verdi.

"YSK HANGİ YÖNDE KARAR VERİRSE VERSİN BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERİ VARDIR"

"Şu anda seçimin iptali söz konusu olabilir mi?" şeklindeki soruya ise Binali Yıldırım, "Şu anda bakın biz ne ilçe seçim kuruluyuz ne il seçim kuruluyuz. Ne de Yüksek Seçim Kurulu'yuz. Üzerimize elzem olmayan vazife olmayan işlere karışmamız doğru olmaz. Bu kararların yeri YSK'dır. YSK hangi yönde karar verirse versin başımızın üstünde yeri vardır. Herkes buna riayet etmek zorundadır. Türkiye bir hukuk devleti. Bunun bilinmesinde fayda var" diyerek cevap verdi.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×