Deprem bölgelerinde sporun önemi büyük

- Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler: "Sporun faydaları arasında iyileştirici, terapi ve rehabilitasyon gücü gibi önemli faydaları var. Deprem bölgelerinde özellikle çocuklar için spor faaliyetlerinin ivedilikle başlaması gerekiyor"

Google Haberlere Abone ol
Deprem bölgelerinde sporun önemi büyük

Tüm Spor İşletmeleri İşveren Sendikası Başkanı Nihat Güler, Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği kentlerde sporun terapi ve rehabilite gücünden faydalanılması gerektiğini söyledi.

Başkan Güler, yaptığı açıklamada, deprem bölgelerinde yer alan çadır ve konteyner kentlerde spor etkinlik çadırlarının acilen kurulması gerektiğini belirterek, "Sporun faydaları arasında iyileştirici, terapi ve rehabilitasyon gücü gibi önemli faydaları var. Deprem bölgelerinde özellikle çocuklar için spor faaliyetlerinin ivedilikle başlaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Almanya'nın 2. Dünya Savaşı'nın büyük tahribatını azaltmak ve gazilerin hayata uyum sağlaması için pilates egzersizlerini yoğun olarak uyguladığına vurgu yapan Güler, "Gençlik ve Spor Bakanlığı deprem felaketi sırasında çok önemli işler yaptı. Sayın Bakanı'mızdan ricamız spor federasyonları aracılığıyla deprem bölgelerinde acil spor etkinlik çadırları kurarak çocukların yaşadıkları travmayı daha çabuk atlatmalarının sağlanması. Tüm federasyonların deprem bölgelerinde kendi branşlarıyla ilgili spor etkinlik çadırlarını kurmaları gerekiyor." şeklinde görüş belirtti.

Depremlerin etkilediği illerdeki spor tesislerinin büyük zarar gördüğüne dikkati çeken Nihat Güler, "Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor salonları için hasar tespit çalışması yapmalı. Spor salonları yeniden açılmalı ve işletme sahipleri ile antrenörler normalleşme sürecine kadar maddi ve manevi desteklenmeli. Deprem bölgelerinde yeni yapılacak spor tesislerine ayrı bir önem verilmeli. Daha yüksek kapasitede tesisler yapılmalı." değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorumlar