Bitlisli Belkıs kimdir, gerçek mi?

Bitlisli Belkıs kimdir, gerçek mi soruları son dönemlerde gizemli ve sırlı olaylara fazlaca merak saran gençler arasında hızla yayılan sorular oldu.

Google Haberlere Abone ol
Bitlisli Belkıs kimdir, gerçek mi?

Bitlisli Belkıs gerçek mi, kimdir, nerelidir soruları son dönemlerde gizemli ve sırlı olaylara fazlaca merak saran gençler arasında hızla yayılan sorular oldu. Türkiye genelinde hatta dünya genelinde efsaneler, hayaletler, ruhlar diyarından sık sık haberler, öyküler anlatılır. İnsan oğlu yaradılışından bu yana bu tür hikayelere hep çok yakından ilgili olmuştur. Özellikle de teknolojinin icat edilmediği dönemlerde, insanların konuşma ihtiyaçlarını gidermek durumunda kaldığı uzun sohbetli oturumlarda bu konular gündemin başını çekerdi. Uzun kış akşamları boyunca neneler, dedeler, anneler, babalar çocuklarını oyalamak veya bazen de gerçeği öğretmek için ateşin başında onlara uzun uzun masallar, hikayeler anlatırdı. İşte bu anlatılan hikayelerin içinde bazen akla hayale sığmayan, sadece hayal aleminde olan olay ve kişiler de bulunabilirdi. Bunlara benzer şu an da hala bazı hikayeler veya efsaneler anlatılabiliyor. Onlardan biri Bitlisli Belkıs hikayesidir. Bitlisli Belkıs hikayesi internette sadece bir yerde geçiyor. O da Cinnet-i Alem isminde bir internet sitesinde. Hikayeye göre;

"Bundan çok uzun zaman önceleri Bitlis'in tam olarak nerde olduğu bilinmeyen köylerinde yeni doğan bebekler dünyaya hastalıklı olarak gelmeye başladılar. Köylüler, asla bunun sebebini öğrenemediler. Yeni doğan bebeklerin bir kısmının el ve ayakları yokken, bir kısmının da ayakları olmadan doğdukları söylenmekteydi. Hatta işin en korkunç yönü ise yeni doğan bebekler tek gözlü doğuyor ve bebeklerin derileri, yılan derilerine benziyordu.

BEBEKLERDE LANET OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜLER

Dünyaya yeni gelen bebeklerin hepsinde bu tarz hastalıklar yaşanması üzerine, köylüler üzerlerinde bir lanet yada bir büyü olduklarını düşündüler. Bu duruma bir çare aramak üzere, Bitlis'te büyücülüğü ile meşhur olan bir kadına gitmeye karar verirler. Gidecekleri bu kadın, Köylülerin Belkıs Ana olarak adlandırdıkları ve görünümü korkutucu olan tanınmış bir büyücüydü.

"SADECE BİR KEZ UZAKTAN GÖRDÜM"

Olaylar, resmi kayıtlara ifade veren kişi tarafından şöyle anlatılmaya devam ediyor: "Ben kendisini çok görmedim. Sadece bir kez onu uzaktan gördüm ve onun mübarekliğine anlatacağım şekilde tanık oldum. Bir gece dünyaya hastalıklı gelmiş bebeklerden birini kendisine getirdiler. Belkıs, diğer çocukların annelerini evin bahçesinde bir araya getirdi. Yaklaşık 15-20 kişilik topluluk, evin bahçesinde Belkıs'ın ağzından çıkan ayetleri tekrarlıyorlardı.

Onlar ayetleri okumaya devam ederken, Belkıs'ta yeni doğan ve iki gözü de bulunmayan bebeği beşiğin içerisinde koydu ve bebeğin olmayan gözlerinin bölümüne değişik şekiller çizdi, Arapça yazılar karalamaya başladı. Daha sonrasında ilk kez duyduğum sözlerle birlikle, yüksek sesle bağırmaya başladı.

"GÖLGENİN NE OLDUĞUNU HİÇBİR ZAMAN BİLEMEDİK"

O sırada simsiyah bir gölgenin beşiğin yanına doğru geldiğine hepimiz şahit olduk. O simsiyah gölge, bebeği beşikten alarak oradan uzaklaştı. Herkes, çığlık çığlığa bağırıyordu. Böyle bir şeye daha önceden şahit olmamıştım. Duyduklarıma göre, bu olay daha önceden de tekrarlanmış ve aynı şekilde bebekleri götürmüştür. O gölgenin ne olduğunu hiç bir zaman bilemedik.

Çocukları ellerinden alınan köylüler aradan bir kaç sene geçmesine rağmen yeni doğanların da hastalıklı olması ve hayatlarının daha da kötüye gitmesi başlarının beladan kurtulmaması üzerine toplanır. Bitlisli Belkıs adlı kadının evine yeniden giderler. Fakat onu evinde bulamayacaklardır. Anlatılanlara göre eve girdiklerinde şahit oldukları şeyler bir çok kişinin köyü terk etmesine neden olmuş. Çünkü Bitlisli Belkıs'ın evi sanki yıllardır kullanılmamış içerisinde kimse yaşamamış gibidir."

JANDARMA TESPİT EDEMEDİ

Köylüler yaşadıkları olayları ve kadının dolandırıcı olduğunu düşündüklerinde köye jandarmayı çağırdılar. Jandarma köye gelerek, köyde araştırma yaparlar. Fakat yaptıkları araştırmada, kadının köyde yaşadığına dair hiç bir kayıt bulamamışlardır. Hakkında hiç bir bilgiye ulaşamamışlardır. Bu yüzden Bitlisli Belkıs'ın gerçekte kim olduğu bilinmemektedir. Bu olaylara şahit olmuş bir çok kişi Belkıs'ın çocuk sahibi olmayan insanlara yaptıkları büyüler nedeniyle, bu topraklarda yaşamış insan suretinde olan bir cinnia ya da bir ifrit olduğunu düşünmüşlerdir.

Bitlisli Belkıs'ın büyülerde kullandığı çocukların ve gölgeler tarafından kaçırılan bebeklerin başlarına ne geldiği hala bilinmemektedir. Okuduğunuz üzere, Belkıs'ın hikayesi bu topraklarda yaşanmış en korkutucu ve ürpertici hikayelerden biridir.


 

Yorumlar