444 0 911 numaraya dikkat! Acil numarası değil

Sosyal medyada ve bazı internet platformlarından dolaşan "Bütün ambulans telefonları 444 0 911 numarasında birleşti" şeklindeki iddia tamamen yalandır.

Google Haberlere Abone ol

Sosyal medya ve WhatsApp gibi platformlar üzerinden son günlerde bütün ambulans ve acil çağrı numaralarının 444 0 911 numaralı hatta toplandığı ileri sürülüyor. Ancak bu iddia tamamen asılsız bir iddiadır. Sağlık Bakanlığı'nın bu şekilde bir numarası yok. Sağlık Bakanlığının ambulans numarası sadece 112'dir. 

Sosyal medyada, WhatsApp'ta hemen hemen her gün vatandaşı kandırmaya, dolandırmaya, yanlış yönlendirmeye yönelik binlerce paylaşım yapılıyor. Onlardan biri de koronavirüs salgını bir tehlikenin başgösterdiği bu günlerde halkı yanlış yönlendirmeye çalışan Sağlık Bakanlığı 112 acil hattıyla ilgili oldu. Sosyal medyada paylaşılan bir haberde tüm ambulansların tek numarada birleştirildiği ve bu numaranın 444 0 911 olduğu iddia edildi. Polis Günlüğü isimli bir Facebook sayfası tarafından 29 Temmuz 2019 tarihinde paylaşılan gönderide numaranın 112 acil servis merkezi ile anlaşmalı olduğu da belirtildi. 

Ancak 444 0 911 numaralı hattın bir acil ambulans ağına ait bir hat olduğu iddiası gerçeği yasıtmıyor. Numara, özel bir hastaneye ait. Sağlık Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre 112 Acil Çağrı Servisi ile bu hattın herhangi bir ilgisi bulunmuyor. Acil Çağrı Servisi için özel bir şirketle anlaşma da yapılmamış.

Özetle Sağlık Bakanlığı'nın böyle bir uygulaması yok. 444 0 911 telefon numarası özel bir hastaneye ait. 112 Acil hattı değildir.

Sosyal Medyada dolaşan mesaj

 

Yorumlar