2023 asgari ücret ne kadar olacak, ilk toplantı başlıyor

Asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı konusunun tartışılacağı ilk toplantı yarın başlıyor.

Google Haberlere Abone ol
Asgari ücret toplantısı başlıyor

2023 asgari ücret ne kadar olacak, işveren ne kadar öneriyor, işçi temsilcileri ne kadar istiyor, bütün bu soruların cevapları yarın yapılacak toplantı sonrasında kamuoyuna açıklanacak. Türk-İş asgari ücretin açlık sınırının altında olamayacağını belirterek "Kırmızı çizgimiz" açıklamasında bulunmuştu. 

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmeleri başlıyor. İlk toplantı yarın, ikincisi 14 Aralık'ta yapılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi ve işveren tarafları, taleplerini masaya yatıracak.

7 milyondan fazla çalışanın gözü kulağı asgari ücret görüşmelerinde. Gelecek yıl uygulanacak tutarı belirlemek için takvim netleşti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı yarın yapılacak. Taraflar, toplantıda talep ve tekliflerini iletecek.

İkinci buluşma ise 14 Aralık'ta olacak.

MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI NE KADAR OLACAK?

Toplantılar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleşecek. Görüşmelerin ardından yeni asgari ücret tutarı belirlenecek.

Taraflar tekliflerini iletecek

Toplantılarda işçi ve işveren tarafı talep ve tekliflerini iletecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nunda işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci yer alacak.

Her yıl olduğu gibi işçi kesimini Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, işveren kesimini ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek.

Yeni asgari ücretin ay sonu gelmeden kararlaştırılacağı tahmin ediliyor. 2022 yılı için asgari ücret kümülatif olarak yüzde 95 arttı. Net ücret 5 bin 500 lira olmuştu.

Yorumlar