Tarihi köprüde çökme tehlikesi

Gürpınar ilçesinde 17. yüzyıldan kalma köprü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Acilen önlem alınması gerektiğini söyleyen belediye başkanı, son restorasyonun aslına uygun yapılmadığını savundu

Tarihi köprüde çökme tehlikesi
09 Nisan 2016 Cumartesi 15:21

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Güzelsu Mahallesi'nde 17. Yüzyıl'da yaptırılan Osmanlı Dönemi'ne ait tarihi köprü, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. 2002'de restore edilen köprünün altından geçen Güzelsu Deresi, köprünün ayaklarını aşındırınca bazı bölümlerin çökmesine neden oldu.
Tarihi Hoşap Kalesi'nin hemen altında bulunan ve 1671 yılında Evliya Bey tarafından yaptırılan köprü, altından geçen Güzelsu Deresi'nin sularına yenik düşmek üzere. Köprü, 2002'de Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Şubesi tarafından restore edildi. Ancak Gürpınar Belediye Başkanı Zeki Yıldız'a göre işlem aslına uygun yapılmadı:

"Bu; çok değerli bir köprü. Bu tarihi eserimizin kurtarılması için ilgilileri göreve çağırıyorum. Sular şu anda köprünün ayaklarının altını boşaltıyor. Bundan dolayı köprü ayaklarının altındaki taşlar düşüyor. Köprü de çökme tehikesiyle karşı karşıya. 2002 yılında restorasyon yapılarken, köprünün suyun içindeki ayaklarının korumaları yapılmadı. Bir an önce ayaklar güçlendirilmeli. Aksi taktirde bahar mevsimiyle birlikte sular yükselecek ve tarihi köprü çökecek."

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Mehmet Top, köprünü çok kıymetli olduğunu söyledi. İki kitabesi bulanan köprünün Osmanlı dönemine ait bölgenin çok önemli bir kültür varlığı olduğunu söyleyen Yrd.Doç. Top, köprüde yeni bir çalışma yapılması ve peyjazının yapılarak koruma altına alınması gerektiğini belirtti.

Kaynak: DHA


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×