Havan mermisiyle 'ölüm'e tazminat

Mahkeme, Ceylanpınar'da Suriye'den gelen havan mermisiyle ölen kişinin yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti

Havan mermisiyle 'ölüm'e tazminat
14 Temmuz 2016 Perşembe 13:13

Şanlıurfa 1. İdare Mahkemesi, 28 Ekim 2013’te Suriye'nin Rasulayn kasabasında Nusra Cephesi ile PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasındaki çatışmalar sırasında atılan havan mermisinin Ceylanpınar ilçesindeki evine isabet etmesi sonucu, uyurken hayatını kaybeden İdris Akgül'ün ailesine tazminat ödenmesine karar verdi. Karara göre 34 yaşındaki Akgül’ün eşi, 3 çocuğu ve 12 kardeşine toplam 365 bin lira maddi ve manevi tazminat ödenecek.

İdris Akgül'ün eşi, 3 çocuğu ve 12 kardeşi adına tazminat davası açan avukat Muhammed Neşet Girasun, dilekçesinde davalı İçişleri Bakanlığı’nın tamamen kusursuz olan Akgül'ün ölümünden ağır hizmet kusuru ile sorumlu olup; anayasal yükümlülüğünü yerine getirmeyerek, yaşam hakkı ihlaline sebebiyet verdiğini vurguladı.

İç savaşın başlamasından, 28 Ekim 2013 tarihine kadar Suriye'den gelen mermiler ve patlayıcı maddeler nedeniyle Akçakale'de 5, Ceylanpınar'da ise 6 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Girasun, "Ceylanpınar ile Suriye'nin sınır ilçesi Rasulayn arasında 20-30 metre mesafe olup, bu yerleşim birimleri arasında sadece tel örgüler bulunmaktadır. Bu sebeple Ceylanpınar'da yaşayanlar, Suriye'deki iç savaştan maksimum ölçüde olumsuz etkilenmiştir. Yurttaşların can güvenliği için tampon bölge oluşturulması, şehrin insanlardan arındırılması, tahliyesi, naklinin gerçekleştirilmesi gerekirken hiçbir önlem alınmamıştır. Önlemlerin alınmaması, her şeyden habersiz, kendi günlük işlerinde veya evlerinde olan yurttaşların hayatlarını kaybetmelerine neden olmuştur" dedi.

BAKANLIK: İDARENİN KUSURU YOK

İçişleri Bakanlığı, davacının zararının 'terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması' hakkındaki kanun kapsamında değerlendirilemeyeceğini iddia etti. Bakanlık, bu nedenle idareye atfedilecek herhangi bir kusur bulunmadığını belirterek, davanın reddedilmesini istedi.

Başvuru ve savunmaların alınmasının ardından geçen 31 Mayıs'ta kararını açıklayan Şanlıurfa İdare Mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nın Suriye'den atılan havan mermisinin evine isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren İdris Akgül'ün eşi Derya Akgül, 12 kardeşi ve 3 çocuğuna toplam 365 bin lira maddi ve manevi tazminat ödemesine hükmetti.

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, Anayasa'nın 125'inci maddesine göre idarenin kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü olduğunu belirtti. Davaya konu olayın ‘ülkemize yönelik bir terör faaliyeti olmadığı’ belirtilen kararda şu ifadelere yer verildi:
"Olayın Suriye'deki iç çatışmalardan kaynaklandığı, sınırda yaşamanın getirdiği bir riskin söz konusu olduğu, komşu ülkedeki savaş nedeniyle sınır bölgesinde yaşayan ve olayda herhangi bir kusuru bulunmayan davacıların uğradığı zararın sosyal risk ilkesi kapsamında karşılanmasının hakkaniyet gereği olduğu sonucuna varılmıştır."

TAZMİNATI AZ BULAN AİLE İTİRAZ ETTİ

Akgül ailesinin avukatı Muhammed Neşet Girasun, eş ve çocuklar için hükmedilen manevi tazminat miktarını az bulduklarını belirterek karara itiraz etti. Baba İdris Akgül'ün hayatını kaybetmesi nedeniyle ailenin büyük acı yaşadığını ve bu olayın telafisi imkânsız manevi zarara yol açtığını belirtti.

Girasun, Akgül’ün eşi ve çocuklarının bundan sonraki hayatlarında geçimlerinin temin edilmesi gerektiğini de ifade etti.


Avukat Girasun, verilen kararın Kilis ve diğer yerlerde Suriye savaşından dolayı gerçekleşen ölüm, yaralanma veya maddi zararlar için emsal niteliğinde olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×