DİSK'ten madencilere destek protestosu

Zonguldak'ta grev eyleminde bulunan 25 madenci için İstanbul'da DİSK tarafından destek eylemi düzenlendi

DİSK'ten madencilere destek protestosu
28 Mayıs 2016 Cumartesi 13:44

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, Zonguldak'ta 9 gündür açlık grevi yapan 250 madenciyi desteklemek için Taksim'de toplandı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, "Ölüm Madencilerin Kaderi Değildir, Açlık Grevindeki Madencilerin Yanındayız" yazılı pankart açarak, "Zonguldak işçisi yalnız değildir" sloganları attı.
DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, burada yaptığı açıklamada, "Kilimli'deki madencilerin 3 aydır ödenmeyen maaşları, iş güvenceleri ve çalışma hakları için aileleriyle, yakınlarıyla, dostlarıyla omuz omuza yerin altında ve üstünde mücadele ediyor." dedi.

İşçilerin aileleri ve yakınlarının maden girişinde beklediğini, yerin altındaki madencilerin ise metan gazı ve kömür tozunun içinde 9 gündür açlık grevine devam ettiğini belirten Çerkezoğlu, 15 işçinin ise hastaneye kaldırıldığını dile getirdi.

Madencilerin taleplerini sahiplendiklerini kaydeden Arzu Çerkezoğlu, verilmeyen ücretlerle tüm haklarının bir an önce ödenmesini, ocakların açılmasını, rödovans sisteminin son bulmasını ve madenlerin taşeron firmalar tarafından değil kamu tarafından işletilmesini istedi.
Basın açıklamasından sonra grup lisenin önünden ayrıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×