The Guardian'ın Erdoğan ve başkanlık korkusu

Guardian sayfalarında bugün Erdoğan ve başkanlık sistemine ilişkin bir analize yer verdi.

The Guardian'ın Erdoğan ve başkanlık korkusu
26 Mart 2015 Perşembe 12:29

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Analiz, gazetenin editör ve yazarlarından bir tanesi bulunan Simon Tisdall’e ait. Tisdall analizine, “C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin tarzı bir süper başkanlığı hedeflediğini, muhalefet partilerinin bunun parlamenter demokrasiyi sonlandırabileceği ve gerçek bir diktatörlükle sonuçlanabileceği uyarısını yaptığını” yazarak başlıyor.

"NEO-İSLAMCI ERDOĞAN MANEVRA YAPIYOR"

Tisdall özetle şöyle devam ediyor: “Neo-İslamcı AK Parti’nin kurucusu ve önderi Erdoğan, 2003 yılında Başbakan olmasından sonra Türkiye’yi, git gide artan oranda otoriter bir tarzda yönetti. Dördüncü çağ (başbakan olma) arayışı parti kurallarıyla engellendiğinden, geçen Ağustos’ta Cumhurbaşkanı oldu ve o dönemden bu güne yürütme gücünü artırmak için manevralar yapıyor.

PUTİN-MÜŞERREF TARZI

Strateji Vladimir Putin’in, 2000’den bu güne Moskova’da görevde kalmasını sağlayan, yurt başkanlığından başbakanlığa cihet değiştirip sonra yine yurt başkanlığına dönmesi stratejisine benziyor. Pakistan’da Pervez Müşerref de aynı bir numara çevirmişti.” “Erdoğan’ın, giderek muhalif sokak protestolarına ve müstakil gazeteciliğe karşı yasaklamalarla anılmasıyla ilgilenmediğini” belirten Tisdall şöyle devam ediyor:

Bunu yerine, 7 Haziran’daki umumi seçimlere AKP’ye (mecliste) iri çoğunluğu vermesi için işçi sınıfı ve kırsal kesimden dindar seçmenlere bel bağlıyor. Teoride, istediği anayasal değişiklikler bunun arkasından kabul ettirilebilir.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×