Korkmazcan: Erdoğan'ın reklam filmi millete dayatılıyor

Eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, tanıtım yüzü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olan bir reklam filminin ‘seçim çalışması’ adı altında millete dayatıldığını söyledi.

Korkmazcan: Erdoğan'ın reklam filmi millete dayatılıyor
16 Aralık 2013 Pazartesi 14:13

Eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, tanıtım yüzü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olan bir reklam filminin ‘seçim çalışması’ adı altında millete dayatıldığını söyledi.

Hasan Korkmazcan, yerel seçimler öncesinde kampanya süreçlerine ilişkin açıklama yaptı. Korkmazcan, seçimlerin meşruiyeti olan sandığa giden yolda seçimlerin güvenliği adına vatandaşların ‘Milli Seçim Güvenliği Merkezi’ni kurmalarının zorunluluğundan söz etti. "Seçimlere şüphe düşmesin. Önce sandığa giden yola bakalım.” diyen eski Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Korkmazcan, AK Parti ve Yüksek Seçim Kurulu’nu (YSK) uyardı.

Korkmazcan, seçim sürecinin demokratik ve etik ilkelere uygunluğu sandık meşruiyetinin temeli olduğuna işaret ederek, şunları dile getirdi: "Sandığa giden yoldaki yasalara, ahlaka ve demokratik geleneklere bağlılık seçim sonrası huzurun önkoşuludur. Başlayan seçim kampanyalarında ortaya çıkan ilk belirtiler kaygılara yol açmaktadır. Nüfus kayıt sistemi, seçmen kütükleri, seçim bölgelerinin belirlenmesindeki hukuksuz düzenleme ve uygulamalar güvenilirlik kaybı oluşturmuştur. Seçim süreçlerinin fiilen yargı denetimi dışına çıkarılması ve yargı bağımsızlık ve tarafsızlığının esasen tartışılır halde olması sandık yolunu gölgelemektedir. YSK’nın seçime katılacak bakanların istifası konusundaki kararı güvensizliği büyütmüştür. Anayasaya göre aday olmadıkları seçimlerde bile istifaları öngörülen iki bakanın aday gösterilmesi masum bir kriter ihlali olarak değerlendirilmemektedir.”

"İKTİDAR, YEREL SEÇİM KAMPANYASIN FİİLEN BAŞLATTI"

AK Parti iktidarının, Mart yerel seçimleri kampanyasını fiilen başlattığını dile getiren Korkmazcan, “Bu kampanyada devletin bütün erk, kurum ve personeline her türlü kuralsızlığı göze alarak yürütülecek bir ‘seçim seferberlik görevi’ verildiği anlaşılmaktadır. Önümüzdeki seçim yolu kaynakların bulanık, kullanımın sınırsız, denetimin kuralsız kılındığı ve serbest rekabetin baskılandığı karanlık bir tünele dönüştürülmektedir. Sanki tanıtım yüzü iktidar partisi başkanı olan bir reklam filmi devletin bütün sahnelerine, perdelerine ve ekranlara dayatılmaktadır.” diye sürdürdü.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DA SEÇİM GÜVENLİĞİ

Hasan Korkmazcan, Türkiye’nin Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde seçimlerin güvenli yapılamayabileceğini belirterek, şunları kaydetti: "Günümüzde devlet yönetiminde Anayasa ve yasalar yerine ‘süreç kuralsızlığı’ yürürlüktedir. Terörle müzakere gibi tamamı örgütlü suçlar zinciri oluşturan uygulamalar bazı bölgelerimizde serbest seçim koşullarını ortadan kaldırmıştır. Bu çevrelerde seçim değil, terörle programlanmış koalisyonun güç paylaşımı yapılabilir. Bütün seçim çevrelerinde düşünce, ifade, seyahat, propaganda, siyasi örgütlenme, siyasi faaliyet, basın yayın özgürlükleri ve can güvenliği sağlanması şarttır. Seçim harcamaları şeffaf, eşit ve denetlenebilir duruma getirilmelidir. Kamu imkân ve kaynaklarının suç olan kullanımı derhal durdurulmalıdır. Devlet-parti ilişkileri demokratik düzleme çekilmelidir. Kural ve kurumlar, demokratik siyasi iktidarların zırhıdır. Zırhı çıkarıp hukuku keyfilikle, ahlakı sınırsız çıkarcılıkla değiştirirseniz korumasız kalırsınız. Böyle yöntemler uygulayanları bodyguardlık ve lejyonlara muhtaç eder. Demokrasinin daha fazla kan kaybetmemesi için milli iradenin ‘sahibi hakikisi’ olan vatandaşlarımızın bir Milli Seçim Güvenliği Merkezini kurarak sandık birimlerine kadar örgütlemesi gerekmektedir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×