BDP-HDP heyeti, Öcalan ile görüşme sonrası açıklama yaptı

İmralı'da terörist başı Abdullah Öcalan ile görüşen BDP-HDP heyeti, görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

BDP-HDP heyeti, Öcalan ile görüşme sonrası açıklama yaptı
09 Mart 2014 Pazar 21:18

İmralı'da terörist başı Abdullah Öcalan ile görüşen BDP-HDP heyeti, görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Görüşmenin 3 saat sürdüğü belirtilen BDP-HDP heyetinin açıklamasında şunlara yer verildi: “Öcalan’la yaptığımız yaklaşık 3 saat süren toplantıda kendisinin devlet heyetiyle yaptığı son görüşmenin olumlu geçtiğini ifade etti. Her ne kadar diyalog aşamasından müzakere aşamasına henüz geçilmemiş olsa da Sayın Öcalan umudunu halen koruduğunu belirtti. Halkın da bu şekilde yaklaşmasını isteyerek, tüm bu sürece dair genel ve çarpıcı bir değerlendirmeyi 21 Mart Amed Newrozunda okunacak tarihi bir mektupla yapacağını söyledi.
Devletin çatışmasızlıkla geçen son bir yıldan çıkaracağı derslerin ve bunların pratiğe dönüştürülme biçiminin kalıcı barış ve büyük demokratik çözümün geleceğini belirleyeceğini önemle belirtti. Sayın Öcalan yaşanan tüm sıkıntıların ancak müzakere çerçeve yasasının çıkmasıyla son bulacağını, darbe mekaniğinin ve demokratik Türkiye’nin önündeki diğer engellerin de ancak böyle tasfiye edileceğine vurgu yaptı."

Açıklamada, HDP’ye yönelik saldırılarla ilgili ise Öcalan'ın şu değerlendirmeyi yaptığı aktarıldı: “Barış ve demokratik siyaset isteyen ve bu doğrultuda emek sunan HDP’li siyasetçilere dönük son kabul edilemez saldırılar barışın kıymetle önemini herkesin tekrar hatırlamasına vesile olmalıdır. Buradan hükümete düşen sorumluluk da şudur: Eğer bu saldırıların içinde değillerse bu barış düşmanı gladyo parçacıklarını süratle tasfiye etmek zorundadırlar. Süreç açısından da zorlayıcı ve kabul edilemez olan bu saldırılar karşısında tüm demokratik çevreler ve halkımız gerekli tedbirleri almalıdır. Bu temelde yaklaşan yerel seçimlerin barış açısından bir referandum olduğu gerçeğiyle başta aday adayları olmak üzere tüm demokratik kurumlarımız ve halkımız seferber olmalıdır.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×