Başbakan: "Kötüleri Aramızdan Ayıkladık"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

Başbakan:
25 Aralık 2013 Çarşamba 20:52

Başbakan Erdoğan, "Ak Parti yolsuzluklara göz yummaz, müsamaha göstermez zira bunu yaparsa var oluş zeminini ortadan kaldırmış olur" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, "Ak Parti yolsuzluklara göz yummaz, müsamaha göstermez zira bunu yaparsa var oluş zeminini ortadan kaldırmış olur. Bizi bugünlere dürüstlüğümüz ulaştırdı. Bize okul yıllarımızda hocalarımız hep şu öğüdü verirlerdi: 'Hayat şeridiniz bembeyaz derdi tek bir yanlış yaparsanız o bembeyaz şerit üzerinde o bembeyaz şerit üzeri, ne o kusur leke olarak dikkat çeker' derlerdi. Bizler Ak Parti'nin ak kadroları olarak süt gibi bembeyaz yürüyoruz. En küçük bir siyahlık bizim sicilimizde dikkat çeker. Çektiğinde de gereğini yaparız" diye konuştu. 

Başbakan Erdoğan, "Bizim başkalarını örnek almamıza gerek yok. Bizim için sicili siyah olanlar bize örnek teşkil edemez. Sicili üzerinde en küçük leke olmaması için azami gayret ederiz. Sicilimizin bembeyaz kalabilmesi adına kötüleri aramızdan ayıkladık. Hakkında iftira olanların da aklanıp gelmesini sabırla bekliyoruz" dedi. 

Başbakan Erdoğan, "9 gündür operasyon yürütülüyor. Mahkeme aşamaları geçildi, doğrudan infaz yapılmaya başlandı. Güya gizlilik kaydı olan bir süreç. Gizlilik kaydı olmasına rağmen başka şeyler var. Demek ki burada servis yapılıyor. Bize de temizlemek düşer. Fotoğraflar belgeler her gün manşetlerde. Garip garip montajlar. Bu mudur hukuk? Yürütmenin içindekilere de söylüyorum. Bu mudur yürütme. Eğer kararı medya verecekse bütün bu uzun hukuk süreçlerine ne ihtiyaç var. Kutuların ne olduğunu nereden biliyorsunuz? O paraların ne olduğu nereden biliyorsunuz? Eğer evinde para çıktı diye, bir insan anında suçlu oluyorsa, buradan ben CHP'nin genel müdürüne soruyorum. Evinden 2.5 milyon avro çıkan şahsı neden vekil yaptınız? Bu iş bu kadar basit mi? Şimdi yargıyı çok iyi savunuyor. Yargıya hakaretten fezleke hazırlandı. Aynı CHP Genel Başkanı savunma yapıyor, polise sahip çıkıyor. CHP'li vekil polisimize ana avrat sövdü, elindeki taşı polisimize fırlattı. Ne yaptılar hiç. Hani polise saygınız?" diye konuştu. 

"Hukuk sisteminde aksayan bir şey varsa biz üzerine gideriz" diyen Başbakan Erdoğan, "Devlette paralel bir yapılanma varsa üzerine gideriz, gideceğiz. Hukukla hareket edeceğiz. Devlet kurumlarının hiç birini topyekun töhmet altında bırakmaz, çürükleri temizleriz ya da gerekeni yaparız. Şu olayın uluslararası boyutu vardır. Uluslararası boyutta en tepe noktası vardır, çeşitli yerlerde taşeronları vardır.

Bu vatana ihanettir, apaçık ekonomik suikaste şahit olduk. Allah'a hamdolsun Gezi'de istediğini elde edemediler. Turizmde rekorlar kırdık, ihracatta rekorlar kırdık. Barzani'nin Perver'in katılımıyla unutulmaz bir Diyarbakır tablosu çıktı. Bismil'de Ergani'de insanlar ağladılar. Çözüm sürecinin nasıl hızlı yol aldığını görenler umutlandılar" dedi. 

Başbakan Erdoğan, "Gezi'de Mayıs ayının ekonomik başarılarına 17 Aralık'ta Diyarbakır tablosuna suikast düzenlendi. Hedef sadece çözüm süreci değil. Bir paket hazırladılar. Birbiriyle alakasız dosyaları koydular ve yolsuzluk ambalajıyla sundular. CHP'yi, MHP'yi TÜSİAD'ı, yolsuzluk üzerinden sahaya iteklediler. Kamuoyunu yolsuzluk iddialarıyla meşgul ederken, arka planda Diyarbakır'ın, Oslo'nun, 7 Şubat'ın ve Halk Bank’ın intikamını almak için tezgah kurdular" diye konuştu. 

Halkbank'ın 9 günlük değer kaybını 1 milyar 625 milyon dolar olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Buna ne diyeceğiz. Çok güzel bir iş mi yaptınız. Eğer elinizde belgeler varsa gereğini biz yaparız. Borsaya kote olan Halkbank'ı siz çökerttiğiniz zaman ülkeyi çökertiyorsunuz. 9 günlük süre içinde halka açık şirketler 20 milyar dolar değer kaybetti, faizlerde artış var. Birileri de bu işten karlı çıktı. Hadisenin bir başka acı tarafı şudur. Bir takım odaklar, örgütler merkezler bu kirli komploda maşa olarak kullanıldılar. Biz bu medyayı, bu örgütleri on yıllardır çok iyi biliyoruz. Ama bu süreçte bunların ne düşündükleri açık ve net şekilde ortaya çıkmıştır. Burada açık açık söylüyorum. Son olay göstermiştir ki, Türkiye’de kendi ülkesinin değil başkalarının çıkarlarını düşünen, başka çevrelerin ranta düşünen vatana ihanet içinde ajanlık yapan casusluk yapan medya kuruluşları var, örgütler var, çeteler var" dedi. 

Başbakan Erdoğan, "Çetelerle mücadele yetmemiş, yeni çetelerin oluşuma kesinlikle göz yummayacağız. Bir hareket, bir dava, en başta ahlak sahibi olmak zorundadır. Her yolu meşru gören, her yolu mubah gören bir hareket asla başarıya ulaşamaz. Bir taraftan Kuran, Allah, peygamber diyeceksin, ama adın kasetlerle, komplolarla anılacaksın. Hiç kimsenin bu aziz dine haksızlığı yapmaya hakkı yoktur. Dini kisve altında bir takım örgütlerin benim ülkemde operasyon yapmasına kesinlikle müsade etmeyiz. Yanlış içinde olanlar yara alır maskeleri düşer. Yasalar çerçevesinde gereken adımı atarız. Benim ülkemde ameliyat etmelerine kesinlikle müsaade etmeyiz. Devlet içinde paralel yapının ulaşmasına kesinlikler izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

CHP'nin hep atanarak gelen bir parti olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Ya darbelerle iş başına getirilmiştir, ya da kirli komplolarla iş başına getirilmiştir. Yolsuzlukta hüküm giymiş vekiller var. Kendi kongrelerinde yolsuzluk gerekçesiyle ihraç ettiği şahsı Büyükşehir adayı olarak koydular. Yolsuzluk klasörünü genel müdür bizzat kendisi teşhir ediyordu. Bunlar birlikte ancak beddua seansları düzenlerler. Bize milletimizin duası yeter. Bundan sonrada böyle devam edeceğiz. Allah'ın izniyle bu tezgah 30 Mart'ta bozulacak. Devlete paralel yapılanmalar asla olmayacak. Yeni Türkiye'de kardeşliğe milli iradeye suikastler yapılmayacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Akşam da söyledim, iki tabloyla karşı karşıyayız. Ya millet ya zillet. Ben inanıyorum ki millet kazanacak. Rabbim onları da zilletten kurtarır umarım. Yeni Türkiye’de yeni vesayetlere yer olmayacaktır. Yeni Türkiye 76 milyonun bir ve beraber olduğu güçlü şekilde muhafaza edecek. Bizi sevsin veya sevmesin, bize oy versin veya vermesin. Bu komple sadece Ak Parti’ye değil Türk milletine bir komplodur. Hangi partiye oy verirseniz verin ama bu komployu görün. Her bir kardeşime sesleniyorum. Bu komplo AK Parti'ye değil, siyaset kurumunu hedeflemiştir komplodur. Bu komplonun Türkiye'nin hayrına değil şerrinedir. Bu komplonun benzeri Menderes'e Demirel, Baykal'a dahi yapıldı. Çirkin komploya karşı tavır almaya çağırıyorum. Meselenin yolsuzluk olmadığını faiz olduğunu, dış politika olduğunu görsün. Bu komployu hep birlikte bozacağız" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Yeni süreç yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesidir. Bu kadar önemli. Bu süreç faiz lobisinin Türkiye'den son darbesini yiyeceği süreçtir. Millet bizimle milletin hayır duası bizimle. Bırakın onlar manşetleriyle ihanet içinde olsunlar. İğrenç sitelerinde kasetleriyle boğulsunlar. Biz bedduaya lanet duaya evet diyeceğiz. Biz beddularla değil dualarla yetiştik ve arif alim olan insanlara beddua değil dualar yakışır o insanlara ıslah ifadesini kullanmak bile yakışmaz ama görünüyor ki iş şirazesinden çıkmış. bize milletimizin hayır duası yeter. Filistinli kardeşlerimizin, Somalili yoksulların garip gurebanın duası yeter. Oradaki Suriye'deki masum çocukların arşı inleten duası yeter. Allah bize yeter" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×