Ürdün İsrail'i kınadı

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Ürdün vatandaşını "kasten" öldürmesini kınadı

Ürdün İsrail'i kınadı
17 Eylül 2016 Cumartesi 18:53

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in dün Doğu Kudüs'te Ürdün vatandaşını öldürmesini, "barbarca bir eylem" olarak nitelendirdi.

Ürdün resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sabah er-Rafii yayımladığı yazılı açıklamada, "Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail işgal ordusunun, dün, Doğu Kudüs'ün Babu'l Amud bölgesinde Ürdün vatandaşı Said el-Amr'ı kasten ateş açarak öldürdüğü barbarca eylemi kınıyor" ifadesine yer verdi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin, olayın ardından yaptığı "herhangi bir asker ve polisin yaralanmadığı" yönündeki açıklamasına dikkat çekilerek, Ürdünlü gence isnat edilen "polise bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasından kuşku duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Ürdün hükümetinin Amr'ın cenazesinin ailesine teslim edilmesi de dahil konuyla ilgili tüm ayrıntıları yakından takip ettiği ve bu gibi durumlarda uluslararası düzeyde yasal ve diplomatik tüm önlemleri alacağı belirtildi.

İsrail güçleri dün Doğu Kudüs'te "polise bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla, Kudüs'ü ziyaret için gelen 20'li yaşlardaki Ürdün vatandaşı Said el-Amr'ı vurarak öldürmüştü.

İsrail askerleri Batı Şeria'da da "aracıyla Yahudi yerleşimcilere çarptığı" öne sürülen bir Filistinli genci vurarak öldürmüş, olayda bir Filistinli de yaralanmıştı. Tel Er-Rumeyde Mahallesi'nde de bir Filistinli, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×