ÖSO'daki kopuşlar Fırat Kalkanı'nı etkiler mi?

ABD'ye karşı ÖSO'dan ayrılan Suriyeli üç muhalif grubun Fırat Kalkanı Harekatı'nı olumsuz yönde etkilemesi beklenmiyor

ÖSO'daki kopuşlar Fırat Kalkanı'nı etkiler mi?
21 Eylül 2016 Çarşamba 07:37

PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG’nin kontrolünde olan Tel Abyad’a bayrağını çeken ABD, Rusya ile anlaştı ve Çobaybey’e asker gönderdi. YPG’yi destekleyen ABD’nin bu hamlesi ÖSO’da çatlağa neden oldu. ABD’ye karşı çıkan Sukur el Cebel, Ahrar’uş Şam ve Ahrar el Şarkiye, harekâttan çekildiklerini açıkladı. Uzmanlar, bu çekilmenin askeri anlamda ‘Fırat Kalkanı’ harekâtını çok etkilemeyeceğini belirtiyor. Ancak, ABD’nin son hamlelerinin harekâtı sıkıntıya sokabileceği ifade ediliyor.

Habertürk'ün haberine göre harekâttan çekilen 3 örgütün bir dönem ABD’den destek gören gruplar olmasına rağmen ABD’ye tepki göstermelerini Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi kurucusu ve Başkan Yardımcısı Tarık Sülo Cevizci şöyle açıklıyor: “Bu örgütler Nusra’ya yakın ancak DAEŞ’e karşı olan örgütler. Bunlarla müzakere edebilir, tartışabilirsiniz. Ama ABD’nin YPG’ye desteğini sürdürmesi ve Rusya ile yaptığı içeriği açıklanmayan anlaşmaya tepki gösterdiler. Anlaşmanın içeriğinde, ‘Terörist gruplara karşı ortak hareket edilmesi ve vurulması’ olduğunu düşünüyorlar. Koalisyon uçakları adını Fetih el İslam yapan Nusra’yı vurdu. Bunlar da Nusra’ya yakın gruplar. ‘Bizi de vurmak için anlaştılar’ diye düşünüyorlar. ABD’nin Tel Abyad ve Çobanbey’deki bu hamleleri ÖSO içerisinde sorun oluşturdu.”

HANGİ GRUPLAR ÇEKİLDİ?

ABD'nin hamlesine karşı ÖSO'dan ayrılan gruplar şunlar: 

AHRAR’UŞ ŞAM

Halep’in kuzeyinde 5 grubun birleşmesiyle 2014’te kuruldu. CIA tarafından desteklendiği iddiası var. ÖSO bünyesinde rejim güçlerine karşı savaştı. Fikri olarak Nusra’ya yakın olan örgüt, Rusya’nın terörist olarak kabul ettiği örgütler arasında yer alıyor.

SUKUR EL CEBEL

2012’de kurulan ve Ceyş’ül Suvar üyesi olan grup daha sonra ÖSO’ya katıldı. Bir dönem ABD tarafından desteklenen örgüt, İdlib, Halep ve Lazkiye kırsalında faaliyet gösteriyor. İdlib kırsalındaki eğitim kampı Rus jetleri tarafından vurulmuştu.

AHRAR EL ŞARKİYE

Suriye’de Deyrizor bölgesinde kurulan örgüt DAEŞ ile savaştı. Rejim güçleriyle de çatışan örgüt, ABD’den destek görse de Nusra’ya yakınlığıyla biliniyor. ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna katılan silahlı gücünün kısıtlı olduğu belirtiliyor


Etiketler; #abd #ÖSO

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×