Mısır'da cuma gösterilerine davet

Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, "Öfkelen" adı altında cuma gösterileri düzenlenmesi için çağrıda bulundu

Mısır'da cuma gösterilerine davet
29 Nisan 2016 Cuma 01:22

Mısır'da Darbeyi Red ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, gençlerin hapsedilmesine, gazetecilerin aşağılanmasına tepki göstermek ve rejimin düşmesini talep etmek için "Öfkelen" adı altında cuma gösterileri düzenleme çağrısında bulundu.

İttifak'tan yapılan yazılı açıklamada, "16 Mısırlı işçi, ülkelerinde bulamadıkları ekmeği aramak için gittikleri Libya'da hayatını kaybetti. Sisi ise işçi bayramı münasebetiyle bugün yaptığı toplantıda bu konuya hiç değinmedi, görmezden geldi. Vatanın toprağını satmayı reddeden gençler hapsediliyor. Güvenlik güçleri gazetecileri aşağılıyor. Bu kabul edilemez ve hesabının sorulması gerekiyor." denildi.
Mısır'ın, işçilerin, gençlerin ve gazetecilerin düşmanı bir rejim tarafından yönetildiği belirtilen açıklamada, "Öfkelen" adı altında cuma gösterilerine katılım çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Tiran ve Sanafir adalarının satılmasına ve Sisi'nin yönetimde kalmasına karşı duracakları, fakirlerin, işçilerin ve tüm ötekileştirilmişlerin hakkını savunacakları ifade edildi.
Mısır'da, gazeteciler aleyhindeki hak ihlallerini protesto etmek için başkent Kahire'de dün "sessiz yürüyüş" eylemi düzenlenmişti.

Mısır yönetiminin Tiran ve Sanafir adalarını Suudi Arabistan'a vermesini protesto amacıyla 25 Nisan'da ülkenin farklı kentlerinde gösteriler düzenlenmişti.

Sivil toplum kuruluşlarının verilerine göre, emniyet güçleri eylemleri takip eden yaklaşık 40 gazeteciyi gözaltına almıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×