Zihinsel engeliler hastaneye özel donanımlı araçlarla götürülüp getirilecek

Eskişehir'deki 4 bin 712 zihinsel engelli bundan böyle evlerinden özel donanımlı araçlarla alınarak kentteki hastanelere götürülerek tedavileri yaptırılacak. Doktor randevuları da belirlenen görevliler tarafından takip edilecek. Sosyal güvencesi...

Zihinsel engeliler hastaneye özel donanımlı araçlarla götürülüp getirilecek
09 Temmuz 2014 Çarşamba 14:58

Eskişehir'deki 4 bin 712 zihinsel engelli bundan böyle evlerinden özel donanımlı araçlarla alınarak kentteki hastanelere götürülerek tedavileri yaptırılacak. Doktor randevuları da belirlenen görevliler tarafından takip edilecek. Sosyal güvencesi olmayan zihinsel engellilerin muayene masrafları ise BEBKA'dan alınan madi destekle sağlanacak.

Eskişehir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği'nin hazırladığı 'Zihinsel engellilere yönelik sağlık hizmeti sunumunda sürekliliğin sağlanması' projesi Bursa-Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Eskişehir kamu Hastaneleri Birliği BEBKA tarafından karşılanacak mali desteği almaya hak kazandı.

Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Fidan, projenin zihinsel engellilere büyük katkı sunacağını söyledi. Dr. Fidan, projenin özellikle ihtiyaçlarını karşılamada toplumun genel düzeyinin gerisinde kalan, insani yaşam koşulları ve hizmetlerden eksik faydalanan, muhtaçlık ve sosyal dışlanma riskine maruz kalan zihinsel engelli bireylerin, kamusal ve sosyal haklarını etkin kullanmalarına katkı sunacağını kaydetti. Bu bağlamda, Eskişehir'in Tepebaşı ve Odunpazarı İlçesinde yaşayan zihinsel engellilerin veri tabanının oluşturulacağının vurgulayan Dr. Fidan, "Aileler ile görüşülerek zihinsel engelliler evlerinden alınarak Devlet ve Yunus Emre Hastanesi ile Ağız Diş Sağlığı Hastanesi'nde muayeneleri yaptırılarak hekimlerin tekrar verdikleri randevular takip edilecek ve tedavilerinin sürekliliği sağlanacak." dedi.

Zihinsel engelliler bu süreçte evlerinden özel donanımlı araç ile alınıp yine aynı şekilde evlerine bırakılacağını aktaran Dr. Fidan, proje kapsamında eilelerine de epilepsi, ağız ve diş sağlığı, cinsel sorunlar, ilaç kullanımına bağlı gelişen sağlık sorunları, kamusal ve sosyal hakları konularında eğitimler verileceğini ifade etti. Sosyal güvencesi olmayan hastaların muayene masraflarının proje bütçesinden ödeneceğinin altını çizen Fidan, bu çalışma ile Eskişehir merkez nüfusundaki 4 bin 712 olan zihinsel engelli nüfusuna ulaşılarak katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×