Yüzbinlerce TSK personeli için kritik karar

Askeri yargı, TSK'ya mensup yüz binlerce kişiyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı.

Yüzbinlerce TSK personeli için kritik karar
23 Mart 2015 Pazartesi 07:49

Dinçer Gökçe'nin haberi

Bir astsubay, askeri lojmandaki evlerine giriş için muallim benzeri için de ‘TSK Akıllı Kart’ istek etti. İdare, talep formundaki fotoğrafın başörtülü olması nedeni ile talebi arka çevirdi; kartı vermedi. Açılan davada, Milli Savunma Bakanlığı da ‘çağdaşlık’ vurgusu yaptı ‘dava reddedilsin’ dedi. Davaya bakan mahkeme, başörtülü eşe kart verilmesine, düzenlemenin ilgili maddesinin iptaline oy birliği ile karar verdi. Davayı açan avukat Mehmet Erkan Akkuş, emsal nitelikteki kararın yüzbinlerce askerin yanı dizi aileleri için de kocaman ciddiyet taşıdığına dikkat çekti.

Piyade Başçavuş Hakan Kayabaşı, ağustos 1999’da orduya girdi. Çeşitli birlik ve garnizonlarda vazife yaptı. İstanbul’da görevli bulunduğu eylül 2012 yılında ise öğretmenlik oluşturan Meral B. ile evlendi.

LOJMANDAKİ EVİNE GİREMEDİ

Hakan Kayabaşı’nın tayini geçtiğimiz sene Ankara’ya yapıldı. Kayabaşı çifti Ankara’ya taşındı. Lojman başvurusu oluşturan Kayabaşı çiftine, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Etimesgut Lojmanından bir ev tahsis edildi. Çifti lojmandaki yeni evlerine taşındı. Ancak taşınmadan kısa bir zaman sonra Meral Kayabaşı için, lojmanın nizamiyesine giriş-çıkışlarda problem çıkmaya başladı.

BAŞVURUYA ‘RET’ YANITI

Lojmana giriş çıkışlarda personele verilen ‘TSK Akıllı Kart’ın çıkarılması gerekiyordu. Meral Kayabaşı için kart çıkarılması form dolduruldu; 5 Eylül günü idareye talepte bulunuldu. Yanıt, başvurudan 12 gün sonra 1. Kara Havacılık Alayı Meydan Hareket Tabur Komutanlığı’ndan geldi. Gelen yanıtta, kart başvurusu talebi reddedildi. Gerekçe ise, müracaat formunda yer piyasa fotoğrafın başörtülü olması gösterildi. Bu durumun TSK Akıllı Kart Yönergesine marjinal bulunduğu söylendi.

‘HAKKANİYETE AYKIRI’

Gelen bu cevap üstüne Kayabaşı çifti Askeri Yüksek yönetim Mahkemesi’nde (AYİM) dava açtı. Dava müracaat dilekçesinde Meral Kayabaşı’nın evini kullanamadığına işaret edilerek “TSK Akıllı Kart Yönergesinin ilgili bendi hukuka ve hakkaniyete aykırıdır” denildi. Dava dilekçesinde iki istek öne çıktı. Bunlardan bir tanesi yürütmenin durdurulması Öteki ise yönergedeki ilgili hükmün iptali yönündeydi. Dosyaya bakan AYİM Üçüncü Daire Başkanlığı yürütmenin durdurulması talebini reddetti lakin dava başvurusunu kabul etti.

BAKANLIK: ‘DAVA REDDEDİLSİN’

Davalı yan Milli Savunma Bakanlığı hesabına gönderilen savunma dilekçesinde ise davanın reddi istendi. Savunma dilekçesinde düzenlemenin açık olduğu; TSK personeli yanı dizi ailelerini de kapsadığına işaret edildi. Savunma dilekçesinde TSK Akıllı Kart Yönergesindeki ilgili düzenlemeye dikkat çekildi. Yönergenin ilgili bendi “Çağdaş olmayan, İnkılap Kanunlarına aykırı, siyasal ve ya dini bir ideolojiyi belirleyen kılık kıyafetle çekilmiş fotoğraflar kullanılamaz ve yüzün tümü açık olacak, iki kulak ve alın aleni görülecektir” biçiminde bulunduğu söylendi.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

Başsavcılığın da menfi görüş bildirdiği dava dosyası hakkında mahkeme kararını 26 Şubat günü verdi. Tamamı albaylardan oluşan 5 üyeli daire kararı oybirliği ile aldı. Kararda, Meral Kayabaşı’na kart verilmemesi iptal edildi. Öte yandan, yönergenin ilgili maddesinin de iptal edildiği kararda özetle “Kanun ve yönetmelikle olmayan kısıtlamalar yönerge ile kısıtlanamaz. İptali istenen yönerge TSK personeli olmayan insanları kapsamaz” denildi. Avukatlık ve tenkit masraflarını da bakanlık üstüne bırakılan karar 20 Mart’ta taraflara tebliğ edildi.

‘EMSAL NİTELİĞİNDE BİR KARAR’

Kayabaşı çiftinin avukatı Mehmet Erkan Akkuş, kararın emsal nitelikte olduğuna vurgu yaptı. “Bu kararla, TSK Akıllı Kart sahibi, ordu evleri, gazinolar, sosyal tesisler ve askeri kışlalara girişte kullanabilecek” diyen Av. Akkuş “Anayasal, hak bulunan din ve vicdan hürriyetine aykırı, bu muamele ve bu işlemin dayanağı yönerge maddesi iş bu kararla oybirliği ile iptal etti. Bu karar bütün askeri tesisler ve kışlalar ve karargâhlar için emsal niteliğindedir. TSK personeli ve aileleri ile ortak 1 milyona yakın kişiyi ilgilendiriyor” dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×