Yeni doğan sığır cinsi hayvanlarda kayıt işlemi 7 günden 3 aya çıktı

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, yeni doğan sığır cinsi hayvanların kayıt altına alınmasının (küpeleme işleminin) yeni yönetmelikle 7 günden 3 aya çıkartıldığını söyledi. Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Yeni doğan sığır cinsi hayvanlarda kayıt işlemi 7 günden 3 aya çıktı
13 Temmuz 2014 Pazar 16:53

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaaddin Özdemir, yeni doğan sığır cinsi hayvanların kayıt altına alınmasının (küpeleme işleminin) yeni yönetmelikle 7 günden 3 aya çıkartıldığını söyledi.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, sığır cinsi hayvanların tanımlanması, küpelenmesi ve kayıt altına alınması işlemlerinin 20 günlüğe kadar yapılmasının zorunlu olduğunu vurguladı. Hayvan sahiplerinin de yönetmelik kapsamında yeni doğan, ölen, kesilen, satın alınan hayvanlarına ait bildirimlerini 7 gün içerisinde bildirimde bulunmaları gerektiğini söyleyen Özdemir, uygulamada yaşanılan sorunlar nedeniyle hayvan sahiplerinin belirlenen süre içerisinde başvuruda bulunamadıklarını, bu nedenle de sığır cinsi hayvanların küpesiz kalıp, buna bağlı mağduriyetlerin çıktığını kaydetti. Bakanlığın bu konuda yaşanan sıkıntıları dikkate alarak yönetmenlikte değişiklik yaptığını ifade eden Özdemir, “Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile sığır cinsi hayvanların tanımlanması doğumundan itibaren en geç 3 ay içinde, ancak 3 aydan önce hayvan doğduğu işletmeyi terk etme durumu varsa işletmeyi terk etmesinden önce yapılması gerekir. Hayvan sahibi, işletmesine ve işletmesinden yapılan sığır cinsi hayvan hareketlerini 7 gün içinde bu hayvanların doğumlarını, ölümlerini, işletmede zorunlu kesimlerini, yetiştiricinin kendisine ve işletmesine ait bilgilerini 30 gün içinde bağlı bulundukları tarım müdürlüklerine bildirecektir. Bu kapsamda sığır cinsi hayvanı bulunan yetiştiriciler, işletmelerinde doğan buzağıların tanımlanması ve kayıt altına alınması amacı ile doğumu takip eden 30 gün içerisinde Damızlık Sığır Yetiştiriciliği'ne bildirimde bulunmak, 3 ay içerisinde de küpesiz hayvanlarını küpeleterek kayıt altına aldırmaları gerekmektedir." dedi.

Damızlık Birliği tarafından 'alo buzağım doğdu' hattının kurulduğuna dikkat çeken Özdemir, hayvan sahiplerinin aramaları halinde sözlü bildirimde bulunabileceklerini, hayvanların en kısa sürede küpelerinin takılacağını ifade etti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×