Yargı süreçlerini hızlandırmak için Bakanlık 'Satürn Projesi' başlatacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargı süreçlerini hızlandırmak için 'Satürn Projesi' adını verdikleri bir projeyi başlatacakları bilgisini verdi.

Yargı süreçlerini hızlandırmak için Bakanlık 'Satürn Projesi' başlatacak
14 Nisan 2014 Pazartesi 14:23

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargı süreçlerini hızlandırmak için 'Satürn Projesi' adını verdikleri bir projeyi başlatacakları bilgisini verdi. Bozdağ, proje ile birlikte şikayette bulunan bir vatandaşın soruşturma aşamasının ne kadar süreceğini ve vatandaşların davalarının ilk derece mahkemelerinde ne kadar sürede biteceğini bileceklerini söyledi.

Bozdağ, Milletlerarası Ticaret Odası tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen 11. Milletlerarası Tahkim Semineri’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Bozdağ, "Tahkim konusunda hükümet olarak önemli bir adım daha atıyoruz. İstanbul Tahkim Merkezi’ni kurma adımıdır. Bildiğiniz gibi İstanbul’da bağımsız ve özerk yapıya sahip, milletler arası alanda rekabet edebilecek düzeyde kurumsal bir tahkim merkezinin kurulması için İstanbul Tahkim Merkezi Kanun Tasarısını hükümet olarak hazırladık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduk. Şu anda bu tasarı adalet komisyonun gündemindedir. Önümüzdeki günlerde komisyon tasarıyı görüşerek genel kurula bildirecek ve genel kurdan da bu tasarının süratle yasalaşmasını hükümet olarak temin edeceğiz. Tahkim merkezi Türkiye’nin bu alanda çalışmaları için ayrı bir güce ve ayrı bir imkânı olacaktır. Şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

"İŞ UYUŞMALIKLARINDA DA YENİ BİR ADIM ATILACAK"

İş uyuşmazlıklarında da yeni bir adım atacaklarını belirten Bozdağ, "Özellikle 5 bin liraya kadar olan iş uyuşmazlıklarında hakem heyetleri yolu ile çözüme kavuşturan yeni bir adım atıyoruz. Bakanlık olarak çalışmalarımız tamamlamış durumdayız. Önümüzdeki günlerde tasarıyı bakanlar kuruluna sevk edeceğiz. Bakanlar kurulumuzun onay vermesine müteakip de TBMM’ye göndereceğiz. Burada 5 bin liraya kadar olan iş uyuşmazlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın il müdürü, işveren sendikasının bir temsilcisi, işçi sendikasının bir temsilcisi onlar meseleyi karara bağlayacaklar. Bu da eminim ki iş dünyamız için son derece önemli bir adım olacaktır. Pek çok ihtilafların yargıya gitmeden çözülmesine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bununla ilgili çalışmalarımızı son noktaya getirdiğimizi burada ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

2 İLDE UYGULANIYOR, SAYI 12’YE ÇIKARILACAK

Yargı süreçlerini hızlandırmak bakımından çok ciddi adımlar attıklarını dile getiren Bozdağ, "Bir başka adımı bakanlık olarak atıyoruz. Adli zaman yönetimini daha iyi bir hale getirmek için Satürn Projesi diye bir proje başlatıyoruz. Şuanda Amasya ve Erzurum’da uygulanıyor. Projenin özü şu; bir kişi şikâyette bulunduğu savcılığa. Şikâyetinin soruşturma aşaması ne kadar süreceği veya hukuk mahkemesine, ceza mahkemesinde dava açıldı. Bu davanın ne kadar sürede ilk derece mahkemesinde biteceğini daha işin başında bilecek. Şuanda Amasya’da veya Erzurum’da yargıda işi olan vatandaşlarımız mahkemeye gittiğimiz zaman veya savcılığı zaman kendilerine davanın veya soruşturmanın ne zaman soruşturulacağına ilişkin azamı süre verilecek. Ona göre vatandaşlarımız işlerini takip edebiliyorlar. Bu davalar vatandaşa verilen süre içerisinde bitmediği zaman neden bitmediği, aksayan ne, eksik olan ne bunu görüp hemen telafi ederek daha hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için adımalar atacağız. İki olan il sayısına on tane yeni il daha ilave ederek on ikiye çıkardık. Bu on ikide de bu planlama başarılı olursa, pozitif neticeler alırsak Türkiye’nin bütün mahkemelerine bu sistemi yayacağız ve orada vatandaşlarımız davalarının ne kadar sürede biteceğini daha işin başında öğrenmiş olacaklar. Bakanlık olarak da bu süreçlerin sağlıklı işlemesi için elimizden gelen bütün destekleri kendilerine vereceğiz." şeklinde konuştu.

"YARGITAY’IN İŞ YÜKÜNDE BÜYÜK AZALMALAR OLACAK"

Bu sene içerisinde istinafı fiilen hayata geçiren adım da atacaklarını açıklayan Bozdağ, konuşmasını şöyle tamamladı: "İstinafın fiilen uygulanması ile Yargıtay’a gidecek iş yükünde büyük azalmalar olacaktır. Baktığınız zaman cezada Yargıtay’a giden iş yükü yaklaşık bugün gidenin yüzde 10’u gibi bir noktaya düşecek. Yerleri istinafta kesinleşen bir husus, hukuk mahkemelerinde yüzde 11’e düşecek. Diğerleri istinafta kesinleşecek. Bu da neyi artıracak. Yargıtay’daki dosyaları daha hızla karara bağlama süreçlerini artıracak ve Yargıtay’ı gerçek anlamda, Danıştay’ı gerçek anlamda bir içtihat mahkemesine dönüşmesini sağlamış olacaktır. AB sürecinde Türkiye’nin yerine getirmesi gerekli olan kriterlerden bir tanesini de biz istinafı fiilen hayata geçirmek sureti ile gerçekleştirmiş olacağız."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×